Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Národný park Sekvojí

Po viac než týždni v púštiach sme cez nevysoký priesmyk hôr prešli do San Joaquin údolia. Toto asi 500 kilometrov dlhé údolie je najúrodnejšia oblasť nielen Kalifornie ale i USA. Hlavnými produktami sú orechy, mandle, hrozno, broskyne, pomaranče, marhule, paradajky ai. Po oboch stranách cesty sa tiahli, kam oko dovidelo, sady s pomarančovníkmi, zeleninové polia a nad všetkým sa točili fontány umelého zavlažovania. Mal som dojem, akoby som bol na Žitnom ostrove.
 
Naším cieľom však bola časť pohoria Sierra Nevada s Národným parkom Sekvoja stromov. Na druhý deň ráno sme z údolia začali stúpať do hôr schovaných v rannom opare. Polia vystriedali zelené pastviny, až sa cesta vklienila do úzkeho alpského údolia, v ktorom bystro šumela horská riečka. Vošli sme do národného parku a serpentínami sa vyškriabali do výšky 1.500 m n.m. Tam už nízky listnatý porast ustúpil ihličnanom, a ako sme vošli do lesa, zjavil sa po kraji cesty starý, špinavý sneh. V dvojtisícmetrovej výške cesta prestala stúpať a šoférovali sme v lese vysokých jediel, borovíc a sekvojí.
 

Strom Generála Shermana a Generála Granta

Z parkoviska je to kúsok k najvyššiemu stromu na svete, sekvoji Generála Shermana. Je vysoký 83.8 m, teda asi ako 28 poschodový dom. Ďalšie čísla: Obvod kmeňa 31.1 metra, prierez 11.1 m, starý 2300 – 2700 rokov. Zospodu taká sekvoja vôbec nevyzerá až tak vysoká, ale keď sa k jej kmeňu postaví človek, sú to ohromné dimenzie. (Skúste na obrázku nad textom nájsť Eriku!)
 
Zaujímavé fakty okolo stromov: Dobre im robí občasný požiar lesa – ich hrubá kôra obsahuje vzduchové poduštičky, ktoré ju robia plameňovzdornou. Oheň otvorí tuhozavrené šišky a uvoľní tak semená. Požiar tiež zničí nižšiu vegetáciu, čím pohnojí pôdu a uvoľní priestor na lepší rast stromu.
 
Erika si do Nórska doniesla asi 15 centimetrovú sadeničku, už sme doma vyše mesiaca a Sekvoja obrovská (Sequoiadendron Giganteum) nevyrástla ani centimeter. Neviem, ako to chce na tých 80 metrov zvládnuť! Ešte počkáme.

Po celom parku sme pri táborištiach videli železné zamykacie konštrukcie. Je to kvôli medveďom. Tieto si už zvykli, že najľahšie sa k jedlu dá dostať vylúpením áut. Majú veľmi dobrý čuch. V obchode sme videli hliníkové súdky na potraviny, ktorých dve polovice sa do seba, ako vajce, zašróbujú a súdky sa dajú do železných skríň.
Ak si necháte v aute jedlo a medveď vám šikovne vyrazí bočné okno, nechoďte sa nikam sťažovať, lebo ku škode na aute si pripočítate aj mastnú pokutu.

Oficiálna strana
Národný park Sekvoja stromov

 

Upravené v júni 2001
copyright 2000-2010 © Vlado Branko