Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Legendárny Roy's Motel and Cafe v Amboy, Kalifornia

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Roy's Motel a Cafe v Amboy, CA
Roy's Motel a Cafe, nová budova s chatkami motela
Pri každej z troch ciest po Juhozápade USA nás cesta doviedla k legendárnemu Roy's Motel a Cafe v mieste Amboy. Je to známy bod klasickej cesty Route 66 z Chicaga do Los Angeles. Route 66, tiež nazývaná Mother Road, bola v 30-tych rokoch hlavnou trasou vysťahovalcov zo suchom postihnutého Stredozápadu USA do zasľúbenej Kalifornie. Jeden z osudov vysťahovalcov je majstrovsky opísaný v románe Ovocie hnevu Johna Steinbecka. Nové diaľnice túto Route 66 na niektorých miestach pohltili, na mnohých zostala pôvodná trasa s dinermi, motelmi ako v skanzene, neporušená.
 
Roy's Motel a Cafe v Amboy, CA
Roy's Motel a Cafe, nová budova s chatkami motela
Roy's Cafe a Motel je dôležitým míľnikom Route 66. Osada Amboy číta 20 obyvateľov, prechádza ňou železnica a zo sužieb je tam len Roy's Diner a oproti nemu pošta, otvorená medzi 10 - 12. hodinou, ale iba v pondelok a štvrtok.
Roy's Cafe a Motel sú dve budovy, starý diner s benzínkou a nová budova reštaurácie s motelom. Chatky motela v prevádzke nie sú a v novej budove reštaurácie je skladište nepotrebných rároh. Funguje len benzínka so starým dinerom.

 
Roy's Motel a Cafe v Amboy, CA
Roy's Cafe - starý diner s benzínkou
My sme tam dorazili v pondelok pred dvanástou, pod strieškou benzínky bol v tieni tucet motorkárov, a okolo čakalo pár áut. Benzínka a diner bola zavrená. My sme benzín nepotrebovali (motorkári určite áno), ale zostali sme, lebo nás zaujímalo, čo sa bude diať. Cez zamknuté sklenené dvere videla Erika kávu na kávovare, majiteľ nemôže byť ďaleko. Vonku poštárka sťahovala USA vlajku zo stožiara, spýtal som sa na Roya. Vraj išiel do banky do mestečka Twentynine Palms, a práve volal, že už je na ceste späť. Mestečko bolo veru 80 kilometrov od nás. V dineri zvyčajne bol s Royom aj jeho syn. Na dverách do záchodu bola ceduľka, že vzhľadom na konflikt o vodu so správou železnice je záchod prístupný len hosťom dineru. Autá po jednom poodchádzali, len motorkárom nezostávalo nič iné, ako na Roya čakať.

Oficiálna strana
Roy's Motel a Cafe

 

Upravené vo septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko