Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Púšte, hory a štrkáče


Už pri čítaní Sprievodcu po Kalifornii som sa najviac tešil na púšte a pustatiny Kalifornie a skutočnosť ma nesklamala.

Riedko obývané, suché vnútrozemie Kalifornie ma očarilo. Široké, prázdne asfaltky rovné ako šnúra od obzoru po obzor. Postaví sa nová diaľnica kilometre od starej asfaltky a čas sa zastaví. Z tisícového mestečka zostane hŕstka ľudí, ktorí už nemajú kam odísť. Opustené domy, benzínky, reštaurácie, vznikne akýsi skanzen. Zastavia sa tam turisti, stačí pre nich zozbierať staré vraky áut, Coca-Cola automatov a iných, desiatky rokov starých relikvií, ktoré sa všade povaľujú. V suchej atmosfére púšte, bez zrážok všetko chátra veľmi pomaly. Z benzinára, či holiča sa stane kustód skanzenu. Na rozdiel od študentov, ktorí by to mali ako letnú brigádu, vie o okolí a histórii viac, než by sa naučil z knižiek. On si porozpráva, turisti si u neho niečo kúpia, ba i on sa od nich niečo dozvie. Erike takýto benzinár-kustód porozprával o štrkáčoch, že ich bude tento rok veľa, ešte je však skoro.


Takouto klasickou historickou asfaltkou je Route 66 z Chicaga na západné pobrežie. Je eldorádom pre motorkárov, či už na Harley-Davidsonoch, alebo bežných motocykloch. Na benzínkách-skanzenoch, kde sa dá kúpiť všeličo okrem benzínu, sme radi listovali v návštevných knihách. Je tam celý svet a pribudla i Bratislava.

Po prechode pobrežného pohoria sme sa dostali na púšť. Palm Springs - slúži dobre situovaným americkým dôchodcom ako miesto, kam sa utiahnu po odchode z pracovného života. Príjemná klíma, teplo, ale nie dusno a sparno. Aj mne by sa tu páčilo. Mesto malo štýl prímorských prázdninových centier. Všade hotely, reštaurácie, obchody so suvenýrmi. Vonku bolo asi 28°C, páliace slnko a krásne modrá obloha. Palm Springs sa vyznačuje mnohými golfovými ihriskami, čo je trochu absurdné, pretože nič nepotrebuje viac vody na zavlažovanie.
 
V Palm Springs sa ukázalo, že bez ochrany proti slnku to ďalej nepôjde. Erika si v jednom obchodíku so suvenýrmi našla jeansový klobúk. Majiteľ obchodu jej ho nechcel predať, lebo je to vraj detská veľkosť. Našiel jej iný, ktorý jej padol až nad nos. Dostali sme detský. Bolo horúco a povedali sme si, že využijeme možnosť ochladiť sa - lanovku na horu San Jacinto. Za 15 minút nás kabínka vyviezla z mesta do výšky 2.600 metrov, do slnkom zaliateho borovicového lesa a topiaceho sa snehu pod nohami. Prešli sme sa po lese, nadýchali sa voňavého lesného vzduchu. V reštaurácii lanovky sme sa najedli a o piatej sme sa viezli dolu.
 
Už v hlbokej tme, v tejto zemepisnej šírke to bolo o siedmej, sme sa v mestečku Yucca Valley ubytovali v moteli. Izba sa pozerala na bazén. Vedľa neho som objavil malý jacuzzi bazén, s masírujúcou, vírivou, horúcou vodou. Zhasol som osvetlenie bazéna a nad nami sa objavil koberec miliónov žiarivých hviezd. Ráno sme pri bazéne mali kávu a koláče.
Toto ako raňajky nestačilo, v nasledujúcom mestečku sme zaparkovali pri jedálni, "diner", kde bolo dosť áut za tým istým účelom. To už boli naše druhé "americké raňajky", takže sme sa mali napozore. Praženica s anglickou slaninkou a párečkami áno, ale k tomu namiesto chleba, hrubé, sladké palacinky s hrudou masla, pooblievané javorovým sirupom, to nie! Raz sme sa už nechali nachytať! Namiesto palaciniek nám k jedlu urobili French toast, u nás známy pod názvom "bundáš chleba". V "dineri", aký som videl v desiatkach filmov, obsluha, dve ženy v stredných rokoch a jeden Mexičan, len tak kmitali. Jedna zo žien nás privítala pri dverách, uviedla k stolu a než sme sa stihli usalašiť, mali sme pred sebou pohár vody s ľadom a jedálny lístok.
 
O desiatej sme vošli do Národného parku Joshua Tree. To už sme boli druhý deň v púšti - Erika sa zaprisahala, že v púšti nevyjde z auta, alebo ak, tak iba na asfalt - bála sa číhajúcich štrkáčov a škorpiónov. Prvú polhodinu to aj dodržala, ale ako sme sa v parku dostávali na krajšie a krajšie miesta, zabudla na svoje predsavzatie. Za celý ten čas sme videli iba jašteričky.
Joshua Tree park dostal názov podľa kaktusovitého stromu, ktorý prvým privandrovalcom z východu, biblickým tvarom a konármi akoby ukazoval v nehostinnej pustatine cestu na zasľúbený západ.
Táto časť národného parku leží vo výške 1.100 m n.m. Kvôli chladnejšej klíme nie je až taká vyprahnutá, a teraz na jar, nás vítala drobnými kvietkami, zelenými kríkmi a trsmi trávy pod vysokou, modrou oblohou. Park je známy aj velikánskymi fotogenickými skalami, ideálnymi pre horolezcov. Na najkrajšom mieste sa z parkoviska dá peši urobiť asi 5 kilometrový okruh. Erika si povedala, štrkáče, neštrkáče, musí to vidieť. Prekrásna krajina. Medzi hladkými, oblými skalami, chodník, všade rozličné rastliny, kaktusy i zakrslé stromy. Aj niektoré názvy si pamätáme: Erika si zamilovala kaktus Bobrí chvost, bol tam Yucca kaktus. Na jednom mieste sme dokonca videli vlhké koryto malého potôčika.
 

Autom sme pokračovali k Cholla Garden. Bol to porast Cholla kaktusov, aj vyšších než Erika, s na pohladkanie krásnou kožušinou jemných pichliačov. Ale radšej nehladiť! Na inom mieste sa mi podarilo dotknúť sa koženou topánkou jednej huňatej guľky (takto sa Cholla rozmnožuje) a prekvapilo ma, ako sa pichliače okamžite prevŕtali cez kožu topánky. Snažil som sa ich dostať von drhnutím o kameň, príliš to nešlo.
Vyšli sme z národného parku, v mestečku Dvadsaťdeväť Paliem sme mali pizzu a bolo skoro päť hodín, keď sme vyrazili na sever. Niekde o šesťdesiat kilometrov bolo miesto Amboy, kde by možno mohol byť motel. Ak nie, museli by sme ísť ešte 40-50 kilometrov, a nájsť niečo pri diaľnici, ktorú by sme križovali. Naším smerom nešlo žiadne auto, oproti snáď každých 10 minút. Asi po 30-tich kilometroch po opustenej ceste sme sa v sedle hôr otočili a vrátili sa do bezpečia mestečka, ktoré sme poznali.
 
Na druhý deň ma Erika prinútila natankovať doplna a vyrazili sme po včerajších stopách. Za sedlom sa objavili ďalšie pusté pláne ohraničené zo všetkých strán horami. Dolu sme narazili na soľné jazerá. Po vrstve bielej soli sa dalo chodiť, na nej bola trojcentimetrová vrstva čistej, teplučkej vody. Na rukách sa nám z nej tvorili krištály soli.
Tam sa to tým americkým filmárom natáča! Zriedkavo zamračené, oproti strednej Európe či obrovskému Los Angeles veľmi čisté ovzdušie. V čistom suchom vzduchu púšte je vidno oveľa ďalej, než som bol zvyknutý. Dlhá tmavšia čiara v svetlej krajine sa ukáže byť vlak. Je v skutočnosti tak ďaleko, že normálne by ho už nebolo vidieť.
 
Mestečko Amboy číta 20 obyvateľov a tradičný motel s chatkami a jedálňou. Dali sme si v "Roy's motel" kávu. Okrem nás tam už boli iba majitelia, otec a syn. Po stenách boli fotografie hollywoodských westernových hviezd z 60-tych rokov. Pri pozornejšom prezretí sme videli, že na mnohých fotografiách bol s hercami aj majiteľ jedálne. Bol tam Yul Brynner, Clint Eastwood, Ford Harrison, Charles Bronson a všetci z filmu Sedem statočných.
V Amboy majú aj poštu Spojených štátov amerických. Chceli sme kúpiť známky. Mala byť otvorená, výveska na dverách hovorila jasne: 09.30 - 13.00. Ale - iba v stredu!
Cez Amboy vedie železnica. Tam sme sa prvýkrát stretli s nákladným vlakom amerického západu. Väčšinou 4-5 lokomotív ťahalo vyše kilometra dlhý had vagónov. Erika ich raz spočítala - 120 vagónov..
 
Mestečko Cima. Zostala z neho iba schátralá budova uprostred pustatiny porastenej Joshua stromami. V jednej časti budovy sa nachádza pošta, v druhej tmavý koloniál, kde sme si kúpili zmrzlinu. Koloniál i poštu spravuje jediná obyvateľka mestečka Cimy, ktorá v budove aj býva.

 
Oficiálna stránka
Palm Springs, CA
Národný park Joshua tree

 

Upravené v júni 2001
copyright 2000-2010 © Vlado Branko