Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Owens Valley na východ od pohoria Sierra Nevada

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Bridgeport, CA
Typické mestečko Bridgeport
Od prvej návštevy USA som chcel vidieť naozajstné Ghost Town a už vtedy som vedel, ktoré - mestečko Bodie, vysoko v horách, skoro na hranici s Nevadou, neďaleko hlavnej cesty č. 395.
Cesta č. 395 je hlavnou tepnou 160 kilometrov dlhého Owens údolia na východ od Sierra Nevady, ktoré sa, okrem letných mesiacov, dá z ostatnej časti Kalifornie navštíviť buď zo severu, alebo juhu. Cesta cez Sierra Nevadu je 7-8 mesiacov v roku naprechodná kvôli snehu. Pri našej prvej ceste po Kalifornii vyhral Erikin cieľ San Francisco, čím sa medzi nás a Owens údolie dostala práve ona neprechodná Sierra Nevada.

 
Bodie Ghost Town
Bodie Ghost Town
Tento rok sme do Owens údolia prišli od severu, od jazera Lake Tahoe. Celé Owens údolie má viac ráz Nevady, než Kalifornie. Jeho významnými atrakciami sú hora Mount Whitney (4.349 m n.m.), najvyšsia na kontinentálnej USA, významné lyžiarske stredisko Mammoth Valley, krasové útvary Mono jazera, najstaršie stromy na svete Bristlecone Pines (borovice) a Ghost Town Bodie.
Ghost Town je mestečko, väčšinou úplne opustené, ktoré správa zachováva v určitom stave rozkladu. Nie je to skanzen, kde sú nazhromaždené zreštaurované budovy, ktoré sú stále udržované a vylepšované.

 
Saloon in Bodie, CA
Jeden z mnohých barov (saloon)
Takže naším cieľom bolo Bodie. V poslednom mestečku, Bridgeport, sme zastavili na Rangers Station, aby sme si overili, či je vôbec cesta k nemu otvorená, lebo v zime je kvôli snehu neprejazdná. "Bodie je otvorené, ale dúfam, že máte teplé oblečenie", povedal nám ranger. Bočná asfaltová cesta sa vyškriabala po značku 8.000 Ft. (2.400 m n.m.) a potom skončil asfalt. Ďalej sme stúpali do nehostinnej kotliny bez stromov, obkolesenej horami, a po zlej ceste prišli do Bodie.
 
Church in Bodie
Kostol v Bodie
Po mestečku sme sa túlali snáď 2 hodiny. Erika mala na sebe dve vetrovky, pás na uši, čiapku, rukavice, asi všetko oblečenie, čo sme mali. Keby nefúkal ostrý vietor a slnko neblokoval ťažký mrak nad nami, bolo by príjemne. Keď som menil film, musel som ho z fotoaparátu vytriasť a vysypať, skľavenými prstami som ho nevedel vybrať. Bodie bolo zlatokopecké mestečko, ktoré jeden rok malo dokonca 10.000 obyvateľov, kopu krčiem a bordelov. Posledný obyvateľ zomrel v r. 1968. Vo svahu za cestou bol cintorín.
 
Darwin Ghost Town - centrum
Darwin Ghost Town - centrum
O deň neskôr nás cesta zaviedla do iného Ghost Town - Darwin. Tiež opustené mestečko, ktoré kedysi žilo z ťažby zlata. Do tohoto mestečka sa v poslednej dobe začali sťahovať umeleckí remeselníci, sochári, ktorých sem prilákali už existujúce domy, ktoré po oprave mohli začať používať, lacné (zadarmo) pozemky i novovznikajúca umelecká komunita. V jednom objekte sme tušili majstra vyrábajúceho Mobiles (pohyblivé objekty), inde to bol sochár a inde zase kováč, ktorý vyrábal umelecké zvonce.
 
Darwin Ghost Town a sochy
Sochy sú vystavené na "ulici" Darwinu
Pred desaťročiami podobný proces zachránil iné mestečká, keď sa do nich sťahovali z podobných dôvodov hipiesáci, či iné okrajové skupiny.
Neďaleko týchto dvoch miest je aj jazero Mono Lake. S ním a osudom celého Owens Valley je spätá história veľkomesta Los Angeles. Owens Valley bolo kedysi úrodné údolie, kde sa pestovalo obilie. Vodná správa Los Angeles v dvadsiatych rokoch nenápadne skupovala pozemky v údolí, a neskôr odviedla toky potokov a riek, ktoré sa im kúpou pozemkov dostali do rúk, do vodného kanála, ktorý vodu odviedol do 360 kilometrov vzdialeného Los Angeles. Hladina najväčšieho jazera údolia, Mono

 
Vápencové minerálne Tufa útvary na jazere Mono
Vápencové minerálne Tufa útvary na jazere Mono
Lake, klesla o 12 metrov, polia farmárov vyschli a Owens Valley je teraz pustatina. Dohodami a súdnymi vyrovnaniami s Los Angeles sa podarilo dosiahnuť, že hladina jazera opäť stúpa, hoci pôvodnú úroveň nikdy nedosiahne. Znížená hladina jazera odkryla vápencové minerálne útvary Tufy, ktoré vznikali na dne jazera, kde vyvierali minerálne pramene a kryštalizovali na až 10 metrov vysoké, fantastické formácie.
 
Bakkery in Bishop, CA
pekáreň, obchod a cukráreň Bakkery v mestečku Bishop
Nezabudnuteľnou atrakciou zostane pre nás pekáreň, obchod a cukráreň Bakkery na hlavnej ceste v mestečku Bishop. Boli sme tam večer na kávu a zákusok po dobrej pizze, ale aj na sendviče a cukrárske výrobky na lunch. Dlhočizné rady a skoro nemožnosť zaparkovať hovoria svoje. Stretli sme tam aj rodinku slovenských emigrantov, ktorí komentovali, že ako rýchlo dorazia domov do San Diega záleží, ako rýchlo a koľko nakúpi maminka, stojaca v rade na chleba.

Oficiálna strana
Ghost Town Bodie
Mono Lake
Bishop

 

Upravené vo septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko