Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

San Francisco

Keď sme sa cez púšte vracali z východu od Grand Canyon, mali sme dve voľby. Ak navštívime Mojave púšť s Národným parkom Údolie smrti (s najvyššími teplotami na svete) a opustené zlatokopecké mestečko Bodie, kde som ja chcel ísť, dostane sa medzi nás a San Francisco, v zime kvôli snehu neprechodné, pohorie Sierra Nevada s najvyššou horou Mt. Whitney 4.350 m vysokou.

Keby sa Erika neodviezla električkou v San Francisco, asi by hodnotila cestu do Kalifornie ako neúspech.
Do San Francisco sme dorazili cez San Francisco-Oakland most o deviatej večer. Správne sme zbehli z diaľnice, po krátkom blúdení ulicami sme na ňu omylom a nechtiac vybehli, a na ďalšom výjazde zbehli do najhoršej a najnebezpečnejšej časti mesta Tenderloin. Našťastie sme to nevedeli.

Podarilo sa nám nájsť hotel na Lombard ulici neďaleko Van Ness bulváru. Vôbec sme si neuvedomili, že je to presne tam, kde je pre turistu najlepšie bývať.

Na hotelových chodbách nám do nosa udrela ostrá, ale príjemná vôňa akéhosi exotického východoázijského kadidla. S Erikou sme to komentovali, že San Francisco má silnú východoázijskú komunitu a majiteľ možno má takýto prejav pohostinstva. Ráno sme si uvedomili, že to bola kvalitná marihuana, ktorú celú noc hulili vo vedľajšej izbe. Odkiaľ to už my máme poznať? Na škole sme to nepreberali.

Program v San Francisco robila Erika, lebo mestá a San Francisco neboli mojou srdcovou záležitosťou. Erika večer naplánovala most Zlatej Brány (Golden Gate Bridge), ja som zistil, že môj Sprievodca ho doporučuje aspoň sčasti prejsť peši. Ráno sme po raňajkách peši vyrazili po Lombard St. smerom k moru a mostu. Z čistej oblohy svietilo slnko a od mora povieval vetrík. Asi po hodine chôdze krásnymi a drahými obytnými štvrťami, sme prišli k moru, ale most sa zdal byť v rovnakej vzdialenosti, ako keď sme ho videli z hotela. Pozrel som na mapu a zistil, že by sme k nemu museli šlapať ešte hodinu! Most je len jednou z atrakcií San Francisca, tak sme sa otočili a inými ulicami sa vrátili k hotelu. Rovno za hotelom začína štvrť Russian Hill nazvaná podľa pôvodných usadlíkov. V týchto strmých vŕškoch nechcel nikto bývať, prví obyvatelia boli ruskí imigranti. Teraz patrí k najvychytenejším a najdrahším častiam mesta. Mňa ulice fascinovali neuveriteľným spletencom elektrických vedení, ktoré križovali ulicu a vchádzali do drevených domov. Ako sme sa škriabali jednou strmou uličkou, počuli sme stále silnejúci monotónny kovový zvuk. Vyšli sme na križujúcu ulicu na vrchu, bola prázdna.

(Teda okrem skupiny siedmych Slovákov, tipoval som na filmový štáb z televízie, samí chlapi a jedna dievčina (produkčná?). Keďže im tu nikto nerozumel, pomerne nahlas komentovali drahotu v Amerike a v McDonalds. Neprihovoril som sa, lebo Erika už bola ďaleko predo mnou.)
 

Monotónny, kovový zvuk vychádzal z dvoch dlhých štrbín z ktorých každá bola uprostred električkových koľajníc. Zrazu zvuk zosilnel a zo strmého svahu pod nami sa vynorila prastará električka, ktorá sa k nám usilovne škriabala. Pred každou križovatkou hlasne vyzváňala zmrzlinárskym zvoncom.

Tieto električky San Francisca, ktoré sú na mnohých pohľadniciach, sú vlastne pozemné lanovky, presne ako lanovka na Hrebienok v Tatrách. Koľajnice, uprostred ktorých ide kábel. Na rozdiel od lanovky na Hrebienok je však lano schované, takže ho môžu križovať autá, tiež táto lanovka je podľa ulíc viackrát zalomená, a dokonca sa križujú rôzne linky. Tri rozličné linky sú poháňané z jedinej strojovne v strede mesta a majú celkovú dĺžku 19 kilometrov(!). Každú električku obsluhujú dvaja strojníci, jeden vpredu, druhý vzadu, ktorí hlavne divoko vyzváňajú a dolu strmými kopcami obaja celou váhou stoja na brzdách. Predný strojník má na obsluhu bŕzd a pák celú prednú polovicu električky v strede, preto pasažieri sedia na laviciach otočených do ulice. Samozrejme tá časť nemá ani okná ani dvere, a večer to bola mrazivá zábava.
 

Električkou sme sa odviezli do centra mesta na Union Square. Tam je plno ľudí, ale predsa len som pevnejšie zvieral v ruke fotoaparát. Turisti a biznismani sa miešali s narkomanmi, bezdomovcami, ktorí mali všetok majetok v nákupnom vozíku z obchodu. Rovno okolo vchodu do podzemky a železnice postávali policajti. Za 15 minút sme boli svedkami jedného zatýkania a zadržania policajtom v civile, a na zemi zneškodnenia zlodeja, bezpečákmi z obchodného domu. Bol som rád, keď sme po 500 metroch prišli do menej exotických ulíc.
 

Ďalšie ráno sme sa po raňajkách odviezli ku Golden Gate Bridge. Otvorili ho v roku 1937 a je dlhý tri kilometre. Vyrazili sme po ňom peši, aspoň po prvý pilier. Ako vždy svietilo slnko, hoci na moste čerstvo fúkalo. Most bol kedysi obľúbeným cieľom sebevrahov, ale hneď ako sme vyšli na most začala pozdĺž zábradlia vysoká pletivová zábrana. Takže sebevraždám odzvonili. Asi po piatich minútach už hlboko pod nami nebol park a pevnosť, ale otvorené more. Aj pletivová zábrana skončila, takže to asi malo zmysel: kľudne si skáčte, ale nie tam, kde by ste na niekoho mohli dopadnúť a ho zabiť.

 

 

Upravené v júni 2001
copyright 2000-2010 © Vlado Branko