Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Northern Gold Country - Zlatá horúčka v r. 1848 - 1860

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Grass Valley, CA
Grass Valley, CA - Main St
Zlatokopecká horúčka vypukla v roku 1848. Všade, kde sa objavilo zlato, vznikali narýchlo postavené mestečká a mestá. Stavebným materiálom bolo drevo a nezriedka padlo celé mesto za obeť požiaru. O pár mesiacov stálo znovu. Horší osud ich stihol, keď skončilo zlato. Ľudia odišli a mestečko chátralo. Jednou z hlavných trás na zlaté polia bolo loďou do Sacramenta a ďalej na koni, peši, dostavníkom do západných úbočí Sierra Nevady. Prvou technológiou získavania zlata bolo ryžovanie.
 
Nevada City, CA
Nevada City, CA
V potokoch a riečkach medzi blatom a inými horninami sa nachádzali nugety, drobné i väčšie kúsky zlata. K jeho získavaniu stačila ryžovacia panvica a vyznačený kus rieky. Na sever od Sacramenta boli tiež veľké zásoby zlata, ale tu boli hlboko pod zemou a k nim bolo treba banícku technológiu a investície.
My sme navštívili múzeum, šachty a veže jednej z najväčších zlatých baní tej doby v Grass Valley. Vedľa seba tam vznikli dve mestečká: Grass Valley pre baníkov a iných robotníkov a výstavnejšie Nevada City pre bankárov, majiteľov a funkcionárov baní.

 
Malakoff Diggings
Malakoff Diggings
Ďalší deň sme sa zle značenou, neasfaltovanou cestou vydali na miesto s poetickým názvom Malakoff Diggings. Je to trochu Ghost Town, trochu skanzen a aj tam pár ľudí býva. Uprostred borovicových lesov, s uličkou lemovanou rozkvitnutými ovocnými stromami to bola oáza ticha a pokoja. Ticho bolo pri opustenej škole, kostole a cintoríne mimo dedinky. V čase zlatej horúčky sa tu praktizovala ťažba vodnými delami, akési továrenské ryžovanie. Silným vodným prúdom boli rozbité a vyplavené obrovské úbočia, v blate sa oddeľovalo zlato a zbytok tiekol potokmi a riečkami až do zátoky San Franciska,vzdialeného 450 kilometrov. V Sacramente to rieka nezvládala odplavovať a zapchala sa a zaplavila Sacramento. Tento spôsob dolovania bol rýchlo zakázaný.
 
Downieville, CA
Downieville, CA
Vrátili sme sa k hlavnej ceste, ktorá pozdĺž rieky Yuba stúpala do hôr. S nadmorskou výškou klesala teplota, hoci, keby nefúkal vietor, bolo by v krásnom, slnečnom dni pekne teplo. Cestou sme videli pekné odpočívadlá s pohľadmi na divokú rieku a lesnaté kopce okolo. V malebnom mestečku Downieville zatočí cesta okolo rohu domu doprava a vyjde na úzky most. Toto je tvrdý oriešok pre autobus, ale vraj sa to dá zvládnuť. V miestnom koloniále nám urobili chutné sendviče, lebo v mestečku bolo plno pekných piknikových miest. Miesta boli pekné, ale dosť fúkalo, tak sme sadli do auta, veď vedľa cesty niečo pekného bude. Nakoniec nebolo. Cesta stúpala do zasneženého lesa, vietor neslabol, nakoniec sme sendviče zjedli uprostred neromantického poľa pri železnici.
 
Virginia City, NV
Virginia City, NV
Na východnej strane Sierra Nevady sa v Nevade nachádza mestečko Virginia City asi 20 kilometrov na sever od hlavneho mesta Carson City. Je známym turistickým cieľom s obchodíkmi so suvenýrmi, kasínami a reštauráciami v pôvodných budovách. V okolí sú doteraz fungujúce bane na zlato. Pozreli sme si zaujímavú expozíciu hracích automatov, urobili sme si polhodinový okruh po Main St a A Street so zaujímavým výkladom. Aj toto mestečko padlo za obeť požiaru, aby o pár mesiacov bolo ešte výstavnejšie. Povrchovú ťažbu sťažovalo šedivé blato, ktoré po vyplavení zlata používali na vozovku ulíc mestečka. Niekoho napadlo urobiť rozbor horniny, jedna tona tejto rudy obsahovala zlato za 1.000 dolárov, ale navyše striebra za 3.000 dolárov. Takže vozovku zase rozobrali a zbohatli.

Chcete ryžovať zlato?

 

Upravené vo septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko