Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Las Vegas - film

picture casino Paris
kasíno a hotel Paris
Do mesta sme prišli z juhu a podľa rady zo Sprievodcu sme išli po Stripe. Boli štyri hodiny poobede a doprava sa vliekla krokom v troch prúdoch jedným smerom. Pred nami boli dvaja mladíci v zjavne na deň prenajatom Ferrari. Spolujazdec vyskakoval každú chvíľu z auta a z vravy na chodníku filmoval kamaráta v aute ako sa v zápche posúva po desiatich metroch. Na hornom konci Stripu sme sa otočili a zabočili do najbližšieho hotela Circus Circus. Tam nemali voľné izby, ale doporučili nám tri hotely, z ktorých sme si vybrali hotel Monte Carlo. Keď sme zaparkovali, už sa stmievalo. Každý z renomovaných hotelov v Las Vegas má tisícky izieb. Dostali sme izbu na 29. poschodí s výhľadom na Strip. Okno sa dalo otvoriť na 10 centimetrovú štrbinu.
 
picture: interier hotel Bellagio
v bludišti nákupných ulíc hotela Bellagio

Las Vegas, ako ho poznajú turisti, sa tiahne pozdĺž širokého, 5,5 kilometra dlhého bulváru Strip (Nie je to nič s vyzliekaním, ale pás, dráha [atrakcií]). Tam sú všetky hotely, kasína a atrakcie. Dokonca sa tam chodí peši, bez toho, aby na Vás ľudia z áut zazerali.
 
Tých 18 trochu nereálnych hodín bolo ako film. Som rád, že som ho videl a bol som rád, keď skončil.

Scény z filmu:

Zaparkoval som pred hotelom Circus Circus, aby som sa spýtal, či majú voľné izby. Parkovať sa tam nesmie, ale v aute zostala Erika, a idem sa iba spýtať, či majú voľné. Vo vnútri ma udrie hlučná hudba, rámus stoviek hracích automatov, silné osvetlenie. Zorientujem sa a vidím stĺp so smerovkami. Recepcia je doľava. Idem asi 200 metrov cez obrovské sály s ruletovými a kartovými stolmi a hracími automatmi. Šípka smer recepcia ukazuje doprava. Už som v hoteli päť minút a recepcia nikde. Radšej som sa vrátil k autu. V Las Vegas sú na Stripe hotely postavené tak, že vpredu je kasíno, reštaurácie, bary, obchody a atrakcie, a až ďaleko v zadnej časti komplexu je hotel. Veď v hoteli sa iba spí, veľký biznis sa deje vpredu, v kasíne.
 
picture: Erika a hrací automat
Erika prehrala 2 doláre - keby som tak ja...
Hráči pri automatoch majú plastické vedierka na výhry. Každú výhru je dobre počuť, prúd mincí sa leje do kovových válovov. Niektorí hráči majú na retiazke okolo krku plastikovú kartu, ktorú si predtým v pokladni nabili na určitý obnos. Túto strčia do automatu a nestrácajú čas hádzaním mincí.

Hlučné, krikľavé a mätiace bludište kasín hrá dôležitú psychologickú rolu. Ľudia nemajú mať možnosť spamätať sa, uvedomiť si čas a prípadne prestať s hraním. V kasíne nie je denné svetlo, nevidno či je tretia hodina ranná, alebo poobedňajšia. Kasíno nikdy nezatvára.

Plošinový vozík na batožinu, na ktorý dvaja zamestnanci nakladajú asi 50x70 cm veľké jutové vrecia plné mincí do výšky snáď 70 centimetrov. Ako u nás múku na nákladné auto.

V MGM Grand hoteli je v kasíne za sklom kulisa pralesa s vodopádom - obýva ju 8-členná rodina levov. Vedie cez ňu sklenená chodba, kde rodičia dvíhajú deti, aby sa rukami mohli dotknúť skleného stropu, na ktorom leží levie mláďa, ktoré všetko zvedavo pozoruje.

V tomto hoteli som v rade na zmrzlinu stál snáď pätnásť minút, predo mnou boli štyria zákazníci. Zmrzlinárka bola prekrásna mladá filmová hviezda tesne pred objavením Hollywoodom. Točila sa a tancovala v dlhej večernej róbe s nahým chrbtom pred vysokou stenou 50-tich farebných zásuviek s rôznymi druhmi zmrzliny. Z jej chôdze i z toho ako sa s rovným chrbtom skláňala k spodným zásuvkám, bolo jasné, že študuje balet a tanec. Dve malé zmrzliny - 8 dolárov!
 
picture: Strip v noci
takto nás večer lákalo von Las Vegas
Interiéry kasín a reštaurácii z najdrahších materiálov - mramor, krištáľ, exotické drevo. Ale mramorové sochy vonku - na dotyk kameň, po zabúchaní dutá umelá hmota.

O polnoci sa nad prekrásnym jazerom pred drahým hotelom Bellagio ozve hudba a z jazera vystrelí vyše tisícka vodotryskov, ktoré tancujú neuveriteľný balet na pesničku All Night Long od Leonel Ritchie. To bol môj naj- zážitok v Las Vegas. Najprv sa minie ohromné množstvo peňazí a ľudského umu, a mohla by z toho byť dlhá symfónia vodotryskov, ale doznie trojminútová pesnička, hladina sa po vodotryskoch ukľudní "a je to".
(Nie je to celkom pravda - melódií je viac pozri  hotel Bellagio kliknite na Attractions, kliknite na Property highlights, kliknite na Fountains at Bellagio)

V tom istom hoteli je Umelecká galéria - dve neveľké miestnosti, kde sú po stenách bez ladu a skladu natlačené výtvarné skvosty Miróa, Matissa, Van Gogha a iných majstrov - spolu za 300 miliónov dolárov. Bolo zatvorené.

Bývali sme v hoteli Monte Carlo. Vedľa nás bol z jednej strany Bellagio, z druhej strany najprv New York-New York a potom hotel Luxor. Luxor je velikánska sklobetónová pyramída, pred ktorou je obrovská socha sfingy. Erika si ju chcela pozrieť. Je však taká obrovská, že si ju nikdy nevšimla a keď sme boli v nej (vchodová časť hotela), nechcela tomu veriť. Museli sme vyjsť von, aby sa presvedčila.

Las Vegas je gýč, ale najdokonalejší, najdrahší a najväčší gýč na svete.

Oficiálna stránka
Las Vegas, NV
Turistické informácie Las Vegas

 

Upravené v júni 2001
copyright 2000-2010 © Vlado Branko