Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Highway 1 a Big Sur

Vzdialenosť vyše 600 kilometrov medzi San Francisco a Los Angeles je možno autom absolvovať tromi trasami. Najrýchlejšie je to medzištátnou diaľnicou č. 5, pomalšie pôvodnou diaľnicou č. 101, alebo pomaly cestou č. 1 po pobreží Tichého oceána. Byť v Kalifornii a vynechať "jedničku" sa nedá. Je to najkrajšia vyhliadková cesta v USA. Je pomalá z dvoch dôvodov: Jednak je úzka cesta plná zákrut, a v sezóne i turistov, a jednak výhľady nútia návštevníka každú chvíľu zastavovať.


Na vzdialenosť 144 kilometrov z mestečka Carmel-by-the-Sea do dedinky San Simeon je treba na jazdu bez zastavenia kalkulovať 5 hodín. To je najkrajšia a najdivokejšia časť pobrežia Kalifornie, kde vlny Tichého oceánu neúnavne formujú rovno do mora padajúce hory, po úbočiach ktorých sa kľukatí cesta. Cesta bola postavená v tridsiatych rokoch, elektrina do tejto divočiny prišla v 50-tych rokoch, a televízny signál v 80-tych rokoch. Doteraz tu nestoja žiadne hotely. Prespať sa dá v chatkách, alebo zriedkavých, neveľkých horských hoteloch. Centrom tejto časti pobrežia je dedinka Big Sur. Nájsť sa však dá iba na mapách. V hustej vegetácii je iba kde-tu, vidieť bránu s cestičkou kamsi hore, či dolu. Zriedkavo je na konci cestičky vidieť obydlie. Nie dom, ale obydlie, pretože doteraz priťahuje táto komunita excentrických ľudí, hľadajúcich samotu a vyznávajucich totálny individualizmus. (Napr.: Henry Miller, Ferlinghetti, Jack Kerouac) Keď poviem, že niektorá cestička vedie k sklenenej guli priemeru 8 metrov, nemusím sa mýliť. To, čo sme úchytkom schované vo vegetácii s výhľadom na oceán, zazreli, hovorí, že aj obydlie sklená guľa existuje.


V Big Sur sme našli a zastavili v koloniále, jedinom obchode na najbližších 80-tich kilometroch. Parkovisko bolo na snáď 8 áut, dal sa tam kúpiť benzín. V obchode sa dala kúpiť káva, urobili nám tam chutné pastrami sendviče. Tieto sme potom zjedli na vyhliadke na oceán načúvajúc príboju a volaniu mrožov hlboko pod nami. Erika jedla v aute s otvorenými dverami, lebo keď človek vyšiel, tak už si mohol iba sadnúť na kraj brala, a hompáľať nohami sto metrov nad morom.
Na jednom mieste som si musel urobiť fotografiu pasúcich sa kráv. Pastvina bola rovno nad morom s prekrásnym výhľadom. Inde by na tomto mieste stál luxusný hotelový komplex. Väčšina pozemkov je v súkromný majetok. Aj to je dôvod, že na dĺžke 100 kilometrov sa k moru dá dostať iba na pár miestach. Eldorádo na kúpanie to aj tak nie je, s nebezpečnými spodnými prúdmi a príbojom.


V jednej zákrute sa pred nami v hustom poraste zjavil dom s dvomi Martini slnečníkmi na terase. Nápis hlásal Galéria a Kaviareň. Mladý muž sa vynoril ponad zábradlie terasy. Povedal, že majiteľka už zatvorila, ale kávu by nám dali. Spodný vchod cez galériu bol zatvorený, ale muž nám naznačil, ako máme ísť okolo domu, cez húštinu. Okrem húštiny a potoka, tam bol ešte aj plot, takže sme to vzdali. Nikdy sme neprišli na vysvetlenie.

Slnko sa blížilo k morskej hladine. Z juhu i zo severu sa nad pevninu zakrádala fotogenická hmla. Opäť sme zastali na jednej vyhliadke. Bolo tam jedno auto. Na kraji zrázu do mora sedel dlhovlasý mladý muž a otočený do slnka hral na bubienok. Prišlo ďalšie auto, z neho vystúpilo mladé dievča so psom a bubienkom. Bez slova si prisadla k mužovi a spolu sa bubnovaním lúčili so slnkom. Išli sme preč.

V posledných lúčoch sme narazili na malú krčmu s piatimi chatkami obďaleč. Pred krčmou robotníci-cestári oslavovali pivom koniec smeny. Kúpili sme si tam kávu. Majiteľ nám ponúkol prenocovať v chatke. Povedal som, že určite uňho neprenocujem, ale rád si chatku pozriem. Dal nám kľúč. Peši sme sa prešli tých 200 metrov. Jednoduché, drevené chatky, ale so sprchou a dokonca krbom. Najväčšia atrakcia ležala predo dvermi. Panoramatická vyhliadka na Tichý oceán, zore na oblohe a samota. Však ono to aj stálo dvojnásobok dobrého hotela v Las Vegas.

linka

Hearst Castle

Prespali sme v mestečku San Simeon a na druhý deň sme sa zobudili do slnečného rána. Vyrazili sme do Hearst Castle. Superbohatému novinovému magnátovi Randolph Hearstovi sa v roku 1919 zunovalo s rodinou v stanoch (aj keď početných a luxusných) tráviť leto na svojom obrovskom pozemku v San Simeon a požiadal uznávanú architektku Julia Morgan, aby mu tu postavila niečo malého. Keď Randolph Hearst v roku 1951 zomrel, niečo malé malo 165 izieb a stále nebolo hotové. Vo vojnou zbedačenej Európe Randolph Hearst nakupoval celé stropy katedrál, grécke a rímske stĺpy, obrazy, gobelíny, krby, sochy. Do tejto rezidencie, kde bola zoologická záhrada s ľadovými medveďmi a inými exotickými zvieratami, prichádzala smotánka svetových osobností a hollywoodských hviezd.


Artefakty ma nenadchli, keby to sídlo bolo bez nich, nič by sa nestalo. Zaujímavá bola história spätá so sídlom, prekrásna dobová architektúra v nádhernej krajine s výhľadom na more na jednu stranu a na kopcovité pastviny na druhú stranu. Premietli nám zaujímavý film, ktorý sa skladal z amatérskych filmov, natočených návštevníkmi sídla.
Ako posledné sme videli bazén vykladaný modrými benátskymi kachličkami a 24-karátovým zlatom. Najdrahší objekt zámku, pretože vo vtedajšej dobe nikto, okrem športovcov nevedel plávať, lebo sa všeobecne verilo, že plávanie spôsobuje obrnu.

Oficiálna stránka
Carmel-by-the-Sea
Big Sur
Hearst Castle

 

Upravené v júni 2001
copyright 2000-2010 © Vlado Branko