Východné pobrežie USA - október 2003

 

Hlavná stránka
New York
Kriminalita v New Yorku?
Washington D.C.
Annapolis, MD
Colonial Williamsburg
Apalačské hory a údolia
Hovoríte americky?
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Kalifornia
Juhozápad USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - New York
Alamo Rent a Car
Amtrak - vlaky

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov  

Toto bola už naša tretia cesta do USA, ale prvá na Východné pobrežie.
Strávili sme 4 hektické, ale úžasné dni v New Yorku, 3 dni sme venovali Washingtonu a za 14 dní sme autom precestovali štáty Virginia, Maryland, Delaware a North Carolina.

Bol to fantastický výlet, dôraz bol na histórii USA a dvoch vojnách, ktoré nám predtým splývali do jednej – vojny proti Británii a za nezávislosť USA (1776-1781) a občianskej vojny (1861 – 1865). S históriou sú späté mnohé pamiatky – navštívili sme významné historické sídla, paláce plantážnikov a trochu sme sa nemohli ubrániť porovnávaniu s podobnými pamiatkami našej Európy. Často sme si pripomínali múzeum a kaštieľ v Antole pri Banskej Štiavnici – väčšina najvýznamnejších pamiatok historickej Virgínie boli veľkoleposťou aj rozsahom zbierok skromnejšie než antolský kaštieľ.
Divoké farby jesennej prírody a výhľady zo známej cesty Blue Ridge Parkway, vedúcej po hrebeni Južných Apalačských hôr celých 755 kilometrov, boli nádherné. 

Ako vždy, moja fascinácia a obdiv patrili bežnej USA a jej obyvateľom, Američanom.

Trasa autom – Washington D.C., Annapolis (MD), St. Michael (MD), Ocean City (MD), Assateague Island NP, Yorktown, Williamsburg, Hopewell, Petersburg, Charlottesville, Skyline Drive, Harrisonburg, Staunton, Lexington, Blue Ridge Parkway, Roanoke, Floyd, Hilsville, Salem (NC), Outer Banks (NC), Norfolk, Rehoboth Beach (DE), Dover (DE), Chestertown (MD), Washington D.C. – 3.500 kilometrov.
Spali sme, okrem New Yorku a Washingtonu, v 13-tich rozličných moteloch a hoteloch.

Zamýšľate uskutočniť podobnú cestu do USA? Pri plánovaní nám veľmi pomohli dve podrobné knihy / sprievodcovia v angličtine vydavateľstva Lonely Planet: New York / New Jersey & Pennsylvania (720 strán) a Virginia & the Capital Region (655 strán). Dve osoby vyšla cesta v októbri 2003 cenovo takto: hotel v New Yorku – 156 USD / noc, hotel vo Washingtone – 138 USD / noc. Ostatné hotely a motely vyšli v priemere na 55 USD / noc. Vstupné do rozličných múzeí a atrakcií – 432 USD, prenájom auta na 14 dní – 550 USD, benzín a diaľničné poplatky – 150 USD. Vlak New York – Washington tam/späť stál 270 USD. Údaje platia pre dve osoby.
Platobná karta je v USA veľmi výhodná, pri prenajímaní auta je až nutnosťou. Visa kartu berú všade.
Ceny za prenájom auta sú v amerických požičovniach uvádzané spravidla bez poistenia. Dôvodom je, že mnohí automobilisti USA a Kanady majú v poistení vlastného auta započítané aj poistenie prenajatého auta. Poistenie stojí medzi 10 - 20 USD na deň.

Hlavná ulica v Hillsville, Virginia

6th Avenue pri Rockefeller Plaza a Radio City Music Hall - New York
Biely dom - Washington D.C.
Pamätník Abrahama Lincolna - Washington D.C.
Promenáda v Ocean City, V.A.
Historický mlyn Mabry Mill na Blue Ridge Parkway

Upravené v januári 2004
copyright 2000-2011 © Vlado Branko