Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Historické centrum Sacramenta a Capitol

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Sacramento - Historické centrum
Sacramento - Historické centrum
Ráno sme sa zobudili v nie moc peknom moteli, kam sme dorazili diaľnicou I-80 deň predtým po zotmení. Tiež včera sme si neďaleko kúpili super pizzu, teraz sme si jej zbytky dali na motelovej izbe na raňajky ku káve a Coca-Cole. Vonku bola modrá obloha, ako už v Kalifornii býva. Vlastne by som mal Eriku vyšibať, lebo bol Veľkonočný pondelok. Ale majiteľ motela by možno na nás zavolal políciu, takže sme to vynechali. Hlavná ulica, na ktorej bol aj motel, nás doviedla až do centra, ku Kapitolu a sídlu vlády.
 
Sacramento - Historické centrum
Sacramento - Historické centrum
Kvôli sviatku nebolo na ulici veľa áut, ani ľudí. Zaparkoval som oproti monumentálnej budove Kapitolu pri parkometri. Našim cieľom bolo aspoň si Kapitol obísť. V bočnom vchode do Kapitolu bola na statíve tabuľka OPEN a pri vchode stál nejaký bezpečák. Erika tvrdila, že keď je "open", tak je otvorené, a že sa ide pozrieť. Určite bude utvorené, keď je Veľkonočný pondelok, ja sa nenechám odstreliť! Erika sa niečo bezpečáka spýtala a potom kývala na mňa, že aby som išiel, lebo je otvorené. Prešli sme zvyčajnou bezpečnostnou kontrolou, röntgenom ako na letisku, a boli sme dnu. Chvíľku sme sa túlali po poschodiach, na jednej chodbe boli veľké dvere, vyhradzujúca šnúra, zlatý nápis v mramore hlásal Arnold Schwarzenegger Governor, a celé to strážil malý Mexičan s revolverom za opaskom. Taký že ma strážiť Schwarzeneggera! Veď ten takých aj dvadsať za päť minút pomláti!
 
Úrad guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera
Úrad guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera
Potom sme narazili na Návštevnícke centrum. Vraj robia prehliadky a prvá bude o 09.30. Mali sme čas, tak sme zašli do senátorskej kafetérie a dali si kávu a koláč. O 09.30 sme prišli do Centra, vraj budeme len dvaja a ujal sa nás Bernt Stolfi, jeho rodina pochádzala zo Švajčiarska. Sprevádzal nás asi hodinu, bolo to veľmi komorné, keďže sme boli iba dvaja. Ukázalo sa, že v USA je Veľkonočný pondelok nesviatkový pondelok. Mr. Stolfi nás previedol miestnosťami senátu, ukázal nám pracovne a vrcholom návštevy pre mňa bolo, že nás vzal do pracovne p. Schwarzeneggera. Dnes nebol v práci, aj preto to bolo možné. Veľké okná kancelárie sa pozerali na átrium, kde bol postavený záhradný party stan. "To je pre p. Schwarzeneggera, ktorý je náruživý fajčiar cigár", veď v štátnych úradoch je zakázané fajčiť. (Aby nemusel chodiť pred dvere, na ulicu!) Dostali sme vizitku pána guvernéra - celá prehliadka ma nadchla zviditeľnením princípov priamej demokracie, tak ako to cítim všade v USA. Mal som veľmi dobrý pocit. Vonku bolo slniečko a za stieračom auta pokuta za parkovanie - 25 dolárov. Taká maličkosť mi môj vzácny pocit neskazí.
Radnica bola o tri ulice ďalej a za pať minút bola pokuta zaplatená.

 
Sacramento - Historické centrum
Sacramento - Historické centrum
Mesto Sacramento bolo kedysi konečnou stanicou lodí zo San Franciska, ktoré v čase zlatej horúčky dovážali zlatokopov. Tu nakúpili proviant a išli do hôr skúsiť šťastie. Pri rieke sa rozkladá staré Sacramento, pekne reštaurované, trochu zkomercionalizované, ale v pondelok doobeda to boli malebné ulice drevených domov, saloonov, ba aj obchod, ktorý predával zlatokopecký proviant. Erika si kúpila malý smaltovaný hrnček.
V Sacramento sa nachádza aj bývalé sídlo guvernéra; od čias Ronalda Reagana, ktorý radšej býval na svojom ranči je to múzeum. Arnold býva v hoteli Hyatt oproti Kapitolu, keď je v práci.

Oficiálna stránka
Sacramento
Kapitol
Historické Sacramento

 

Upravené vo septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko