Východné pobrežie USA - október 2003

 

Hlavná stránka
New York
Kriminalita v New Yorku?
Washington D.C.
Annapolis, MD
Colonial Williamsburg
Apalačské hory a údolia
Hovoríte americky?
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Kalifornia
Juhozápad USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - New York
Alamo Rent a Car
Amtrak - vlaky

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Colonial Williamsburg

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Picture: Common Greens
dobová loptová hra na trávniku Palace Green
Byť vo Virgínii a nenavštíviť Williamsburg sa nedá. Moja kniha-sprievodca síce varovala pred historickým Disneylandom, ale my sme tam nakoniec strávili poldruha dňa. Williamsburg bolo hlavné mesto Virginie od roku 1699 do 1780. V meste sa nachádza mnoho historických pamiatok a stavieb, ktoré J. D. Rockefeller svojimi financiami pomohol od polovice 20-tych rokov premeniť na akýsi žijúci skanzen. Po mestečku sa môžete dosýta poprechádzať bez zaplatenia, ale zakúpenie permanentky vám umožní vstup do historických budov a možnosť zúčastniť sa rozličných "predstavení".
 
picture: George Wyeth House
Pohľad na dom Georga Wyetha zo záhrady
Ako by vyzerala prehliadka múzea Starej radnice v Bratislave, keby to bolo ako vo Williamsburgu? Už vo vchode by vás obradne privítal dobovo oblečený služobník radnice, možno pisár, a možno manželka pána radného. Privítala by vás ako naozajstných návštevníkov v 17. storočí, ktorým sa ona chce pochváliť a ukázať im radnicu. Vnútri nie sú žiadne vitríny s exponátmi a ceduľkami s popismi v rôznych rečiach. Nikde nie sú šnúry ohraničujúce, kam sa nesmie, nebolo by tam ani viditeľné elektrické osvetlenie. Pani radná by vám zábavným, ale poučným výkladom priblížila život v radnici v dávnej dobe. Nazreli by ste do pivnice, kde práve vinári stáčajú víno, možno by ste videli poradu radných pánov, alebo sa stali svedkami súdu. V kuchyni sa pripravuje večera, videli by ste hotové dobové jedlá. Skupina je dosť malá, aby pani radná mala prehľad a aby mohla publikum zatiahnuť do dialógu a dať možnosť otázkam. S väčším či menším úspechom bude používať prvky dobového jazyka. Pani radná vás prevedie rozličnými miestnosťami, povie, čo sa na čo používa, ako ľudia spávajú, porozpráva o zvykoch. Do radnice vstupujú skupiny v 10 – 15 minútových intervaloch.
 
Picture: Horse drawn Carriage
Ruch na ulici Duke of Gloucester pred Chowning tavernou
Prehliadka radnice bude zábavná, možno vám aj niečo zostane v hlave, čo by sa pri suchom výklade stratilo, ALE, mohlo sa to celé odohrať v dobre urobených kulisách, samotný fakt, že TOTO je pôvodná historická budova s pôvodným zariadením, kde bola podpísaná Charta nezávislosti, a že to je dôležité, ustúpi do úzadia.

Na moju otázku som sa dozvedel – Nadácia Colonial Williamsburg má medzi zamestnancami aj asi 400 hercov – to sú aktívni interpreti, ktorí hrajú históriu. Návštevníci si zadarmo môžu vypožičať dobové oblečenie, aby aktívne prispeli k vytváraniu dobového imidžu. Možno si kúpiť dobové peniaze, ktorými sa dá platiť rovnako ako dolármi. Veď v meste sú koloniály, taverny a mnohé dielničky, kde sa dajú kúpiť rozličné výrobky. Aj kreditná karta je diskrétne vítaná.
 
Picture: Governors Palace
Palác miestodržiteľa - pohľad zo záhrady
Čo sme vo Williamsburgu zažili – v paláci miestodržiteľa britského kráľa sme sa učili základné kroky menuetu, v kuchyni sa pripravovali dobové jedlá, v lese za záhradou paláca nejaký revolucionár vyzýval k bojkotovaniu anglických výrobkov. V dome George Wythea, ktorý bol Washingtonovým mentorom a jedným zo signatárov Charty nezávislosti sme stretli a hovorili s p. Wytheom a jeho pani, dosť suchou a formálnou Angličankou. V jeho záhrade mal dielňu majster tkáč, nadával na kvalitu vlny amerických oviec, a keďže robil na kolovrátku, čo je práca ženy, porozprával nám, že dcéry sú na návšteve. V dielni tlačiara práve tlačili nové číslo Williamsburg Post, každý list jednotlivo, platňu očistiť, rovnomerne načierniť. Neďaleko kníhväzač vyrážal zlaté písmená do kože knihy z tenulinkých zlatých fólií. Ledva s nami hovoril, aby neodfúkol tenké fólie. Po uliciach občas prehrkotali bričky s mešťanmi (turistami). V horúčave kováčskej dielne vyrábali veľké klince. Nazreli sme do rozličných obchodov, lekárne, obchodu s látkami, papiernictva. V dielni obuvníka pod vežou požiarnej strážnice som sa dopustil faux-pas: Obchodníčka mi ponúkala kožené krpce, vraj posledný výkrik londýnskej módy, na čo som sa ja ohradil, že snáď v 18. storočí...? Viditeľne som obchodníčku urazil, ale diplomaticky to ospravedlnila tým, že som asi unavený po dlhej ceste a odkiaľže som to prišiel. Veď sa píše rok 1776.
Picture: Governors Palace
Palác miestodržiteľa - pohľad z ulice od aleje Palace Green
O druhej zasadol súd v súdnej budove na námestí. Porotu vyberal pred budovou súdu spomedzi zhromaždených ľudí súdny úradník. Ako prvá sa prihlásila nejaká pani, asi z portugalských kolónií v Južnej Amerike a dokonca farebná. Súdny úradník ju poučil, že do poroty môžu byť vybraní len dospelí občania, muži, bieli a majetní. Na súde sme riešili prípad mešťanky ktorá žalovala trhovníčku, že jej predala pokazené mäso, a majiteľka zájazdného hostinca udala hosťa, ktorý v kartách oberal jej zákazníkov. Deň predtým sme videli predstavenie kočovného divadla. V Raleigh taverne na Duke of Gloucester Street nám manželka majiteľa taverny ponúkala ubytovanie, ale nebolo to pre nás aktuálne. V skupine sme mali aj ženy, a keď sa nás úvodom manželka majiteľa niečo spýtala, ozvala sa jedna dievčina. Ešteže majiteľka bola natoľko duchaprítomná, že ju jednoducho napomenula, že ženy v prítomnosti mužov nemajú čo hovoriť. Prehliadku sme skončili v biliardovej miestnosti, kde sa vraj v poslednej dobe potajomky stretávajú divné osoby – akýsi Washington a Jefferson a ďalší. Nikto z našej skupiny nakoniec nemal záujem v taverne prenocovať, a manželka to aj dosť sarkasticky komentovala manželovi, ktorý počítal peniaze v zadnej miestnosti. Skoro všetci sme to počuli. Veľmi namyslená osôbka to bola.

Vo Williamsburgu Erika "frflala": Vraj som jej sľúbil, že po každodennom putovaní po New Yorku a Washingtone sa už iba bude voziť v aute. A vo Williamsburgu len chodíme a chodíme.

Williamsburg je pre Američanov patriotický symbol. Nevšimol som si, že by sme tam stretli turistov z Európy či Japonska.

Upravené v januári 2004
copyright 2000-2011 © Vlado Branko