Východné pobrežie USA - október 2003

 

Hlavná stránka
New York
Kriminalita v New Yorku?
Washington D.C.
Annapolis, MD
Colonial Williamsburg
Apalačské hory a údolia
Hovoríte americky?
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Kalifornia
Juhozápad USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - New York
Alamo Rent a Car
Amtrak - vlaky

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Washington D.C.


Pamätník vietnamským veteránom, v pozadí ihla Washingtonovho pomníku

Trochu rozčarovania začalo už na železničnej stanici. Na vlak sme nastúpili v srdci Manhattanu na Pennsylvania Station. Obrovská budova stanice s vlakmi pod zemou, v komplexe sa stretávajú podzemky, letištné vlaky a ktovie, čo ešte. Keď sprievodca vo vlaku hlásil, že vchádzame do Washingtonu, opäť som čakal monumentálnu dvoranu stanice a podobne. Vlak však zastavil na niečom, čo mi pripomínalo stanicu v Palárikove. Ani sme neboli pod zemou, jednotlivé nástupištia vlakov mali striešky a za múrmi za poslednými koľajami sa netýčili mrakodrapy, ono sa tam netýčilo, okrem oblohy, vôbec nič. Po nástupišti sme prešli k pohyblivému schodišťu, ktoré nás vyviezlo do budovy stanice. Až tam nás obklopila atmosféra známej, peknej a veľkej Union Station Washingtonu.
 
Washingtonov pomník
Hotely v New Yorku a Washingtone sme si objednali a zaplatili kreditnou kartou cez internet ešte z Osla. Rezervačná služba mi okamžite poslala e-mail s potvrdením objednávky, adresami hotelov i ako sa k nim dostať. Keďže sme v New Yorku zároveň s hotelom objednali aj odvoz z letiska, adresa hotela nás až tak nezaujímala. Ale vo Washingtone sme do hotela chceli ísť taxíkom, a ja som vo vlaku zistil, že e-mail s údajmi o hoteli som si v Oslo nevytlačil a teraz prichádzame do Washingtonu, kde máme rezervovaný i zaplatený hotel, iba nevieme ktorý(!). Je to na smiech, hoci mne vtedy do smiechu nebolo.
Erika si "pamätala", že hotel sa volá Halix, alebo nejako tak. Obaja sme na pláne mesta vedeli, kde sa hotel nachádza, ale mohlo sa tam vedľa seba nachádzať 10 hotelov. Pri pultíku, kde predávali turistické okruhy po meste, mi jedna dievčina zistila meno hotela – hotel Helix na Rhode Island Avenue.
Stanica bola v strede mesta, hotel bol tiež v strede a taxík nás viezol ulicami, ktoré boli lemované stromami a budovami do výšky 10 poschodí. Veď my sme prišli z mesta, kde sa nad nami týčili budovy vysoké mnoho desiatok poschodí! Tu som si pripadal, ako keby som bol v Nitre, alebo Žiline.

Naozaj ma Washington svojou architektúrou trochu sklamal. Mesto leží na úplnej rovine a žiadna stavba v centre nesmie byť vyššia než budova Kapitolu. To znamená, že obrovské inštitúcie, napr. FBI neďaleko Kapitolu, nahrádzajú zákaz stavať do výšky roztečením do šírky a dĺžky.
 
Pohľad z veže starej pošty na Pennsylvania Ave. Fotografia vpravo je smerom k Bielemu domu, fotografia vľavo je budova FBI a Kapitol na konci ulice

Budova Najvyššieho súdu
Ako mesto ma Washington nepotešil, ale architektúra a atmosféra majestátnych štátnych a vládnych budov, inštitúcií a pamätníkov pozdĺž obrovskej plochy The Mall ma nadchla. Mali sme prekrásne jesenné počasie, v prvý deň silný vietor, ale čistú modrú oblohu a slnko, ktoré krásne modelovalo jednotlivé budovy.
Na jednej strane Kapitol, na druhej strane Lincolnov pamätník a uprostred vysoká ihla – Washingtonov pamätník a oproti Biely dom.
Pri fotografovaní ma fascinovalo, že sa mi darilo odfotografovať budovy bez iných návštevníkov (okrem Eriky). Niežeby tam turisti a návštevníci a početní policajti a vojaci v rámci protiteroristickej obrany neboli, ale nebola tam tlačenica.

 
Biely dom a okolie - z trávniku práve štartuje vrtuľník vlády
V Smithsonských múzeách a galériách pozdĺž priestranného The Mall možno stráviť týždne. Zaujímavé je, že do početných múzeí svetovej úrovne, historických pamiatok a iných atrakcií sa neplatí žiadne vstupné. Je to možno preto, lebo tento malý štvorček veľkosti asi 16 x 16 kilometrov je District of Columbia a nie je štátom, ani časťou iného amerického štátu.
Pekný zážitok som mal z botanickej záhrady. Okrem rastlín a stromov atmosféru dopĺňali zvuky toho-ktorého prostredia. Džungľou sa ozývalo kŕkanie žiab, čvirikanie vtákov ai. Sadol som si v hlavnom skleníku na lavičku a tak, ako sa cez hustý porast vegetácie pralesa predieralo slnko, tak zo skrytých reproduktorov znela v prísnej harmónii klasická hudba.

 
Kapitol
Zaujímavou atrakciou bola návšteva Bureau of Engraving and Printing – jedinej tlačiarne amerických papierových dolárov. Návštevníkov továrňou previedli v dlhej neprerušenej "rúre" so sklenenými oknami, zavesenej na strope budovy, ktorá sa vinula nad celou prevádzkou. Bol to zaujímavý zážitok vidieť ešte nerozrezané archy dolároviek, naložených na drevených paletách do výšky jedného metra. Alebo sa zasekla rotačka a chlapík z nej vybral pokrčenú, už natlačenú plachtu peňazí a hodil ju do koša.
Sprievodca nám na začiatku povedal: "Vy ste tu možno prvýkrát, ale peniaze vo vašej peňaženke tu už raz boli."

Oficiálna stránka
Washington, D.C. linky
Galérie a múzeá Smithsonian Institution

 
Upravené vo februári 2004
copyright 2000-2011 © Vlado Branko