Východné pobrežie USA - október 2003

 

Hlavná stránka
New York
Kriminalita v New Yorku?
Washington D.C.
Annapolis, MD
Colonial Williamsburg
Apalačské hory a údolia
Hovoríte americky?
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Kalifornia
Juhozápad USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - New York
Alamo Rent a Car
Amtrak - vlaky

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Kriminalita v New Yorku?


"Mugshot" - policajná fotografia
Všetci máme v sebe predstavu Ameriky a New Yorku ako stelesnenie kriminality. Kedysi to o New Yorku platilo, teraz aj z médií vieme, že New York v tomto smere v posledných rokoch dosiahol ohromné zlepšenie. Za štyri dni v newyorských uliciach sme nikde nevideli čo i len náznak kriminality. Nezažili sme žobrákov, nevideli sme bezdomovcov a mesto bolo oveľa čistejšie než Oslo, a čistejšie než Bratislava. Pravda, policajti boli všade a nemali sme pocit, že je dobre si s nimi zahrávať.

V podzemke sme si všimli zákaz používať walkman. Za celý čas som si všimol asi dvoch ľudí so slúchadlami na ušiach, ale zvuk som nepočul. Vlaky podzemky boli čisté, nepamätám sa, že by som videl niečo pomaľované, alebo zdemolované. A newyorčania – stačilo sa bezradne dívať do mapy na kolenách a na plán liniek podzemky na stene vagónu a hneď sa našiel niekto ochotný poradiť.

V USA sme pristáli v sobotu, v nedeľu ráno lialo. Skoro na každom rohu stál afro-američan (aha, aký som politicky správny – bol to černoch) a predával dáždniky. Malý za 5, veľký za 10 dolárov.

Eriku som uhovoril, aby sme sa podzemkou odviezli do Brighton Beach v Brooklyne, neďaleko Coney Islandu. Brighton Beach je známy tým, že sa tam ľahšie dohovoríte po rusky než anglicky.
 

Hlavná ulica Brighton Beach v Brooklyn
Návštevu Brighton Beach nám trochu pokazila Erikina potreba navštíviť po dlhej ceste podzemkou toalety - hlavná ulica ponúkala ruské holičstvá, ruské banky, obchody, cestovné kancelárie, ale tých pár reštaurácií bolo o desiatej ráno ešte zatvorených. V bočnej ulici sme našli menšie bistro. Objednali sme si tam kávu a čaj. V televízore nad nami bežal ruský televízny program, mladý čašník hovoril slušne po anglicky, ale so silným ruským prízvukom. Jedálny lístok bol v azbuke i angličtine a ponúkal od blinov, cez šašliky a pirogy všetko, čo by ste našli v reštaurácii niekde v Rusku. Vyprodukovať jeden čaj a kávu im trvalo veru pol hodiny. Cez rad ošuntelých činžiakov sociálnej výstavby sme prešli na pláž. V parku bez stromov, s preliezačkami a stolmi s lavičkami, hrali Rusi karty a šachy. Stretli sme jedného-dvoch bezdomovcov so starými i novými ranami po bitke. V jednej ulici stála dodávka Armády spásy a rozdeľovala hlúčku bezdomovcov polievku a iné jedlo. Tlačil nás čas, takže po jednej fotografii sme nastúpili na podzemku smer Manhattan. Podzemka tu je "nadzemka", koľajnice vedú na moste stredom hlavnej ulice, takže "nadzemka" efektívne bráni dennému svetlu preniknúť na ulicu.

Upravené v januári 2004
copyright 2000-2011 © Vlado Branko