Východné pobrežie USA - október 2003

 

Hlavná stránka
New York
Kriminalita v New Yorku?
Washington D.C.
Annapolis, MD
Colonial Williamsburg
Apalačské hory a údolia
Hovoríte americky?
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Kalifornia
Juhozápad USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - New York
Alamo Rent a Car
Amtrak - vlaky

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Annapolis - hlavné mesto Marylandu

Roh Cornhill Street a Fleet Street. V pozadí Kapitol.
V sobotu sme o štvrtej prevzali auto z požičovne a opustili Washington smerom na východ. V hustej doprave nás podvečer zastihol neďaleko malebného mestečka Annapolis na pobreží zálivu Chesapeake. Mestečko má 35 tisíc obyvateľov, večer sme si ešte neuvedomili, že je to zároveň hlavné mesto štátu Maryland. Úzke uličky centra mestečka lemovali dvoj- až trojposchodové domy s obchodmi so suvenírmi, galériami, reštauráciami a krčmičkami. Reštaurácie boli plné vyparádených ľudí, bola sobota. Okrem toho boli na miestnej akadémii vojenského námorníctva nejaké slávnosti s účasťou hrdých rodičov, bol to víkend známej výstavy plachetníc a motorových lodí - to všetko sme sa dozvedeli, keď sme po príjemnom večere pri káve a koláči a pozorovaní ľudí bezúspešne hľadali ubytovanie. Po poldruhahodinovom blúdení autom po okolí sme sa rozhodli, že Annapolis opúšťame. Asi 20 kilometrov ďalej boli tri motely a až v treťom sme za drahé peniaze našli voľnú motelovú izbu. Motel patril pakistanskej rodine a starý Pakistánec, ktorý nás v noci ubytovával, nebol príliš príjemný.
 
Nedeľná pohoda pred kaviarničkou v prístave
Ráno sa na nás usmievalo z modrej oblohy slniečko, na recepcii motela nás mladý Pakistánec pohostil čerstvou kávou a muffinsami. Vrátili sme sa do Annapolisu. Raňajky sme mali v kaviarničke na hlavnom námestí. Doobedie sme strávili prehliadkou štátneho Kapitolu a dvoch historických pamätných domov - múzeí.
Pri každej ceste po USA nás fascinovali vojenské základne a akadémie. V Annapolis sídli významná akadémia vojenského námorníctva , ktorej študentov sme stretávali všade. Aj ja, ako muž, som musel uznať, že tí kadeti boli prekrásni mladí muži. Vyholení, vychádzkové uniformy, vyšportované telá.
Zúčastnili sme sa hodinovej prehliadky areálu akadémie. Keďže bola nedeľa, nekonal sa slávnostný nástup a prehliadka 4.000 kadetov pred obedom.
Čestná stráž v krypte hrdinu-námorníka John Paul Jonesa
Naším sprievodcom bol vyše dvojmetrový pán s dlhými rukami – penzionovaný učiteľ fyziky. Jeho výslovnosť, hovoril presne ako Arnold Schwarzenegger vo filme, mi nedala, aby som sa nespýtal. Narodil sa v Uruguaji nemeckým rodičom. Prehliadka nás zaviedla do krypty pod školským kostolom, kde bol pochovaný hrdina-námorník John Paul Jones. V šere krypty stáli dvaja kadeti ako čestná stráž. O tom prvom som tvrdil, že je to vosková figurína – ako bábika krásny černoch ani okom, ani mihalnicami nepohol, keď sme vošli. A jeho niečím natretá tmavá koža naozaj vyzerala ako umelá. Sprievodca nám povedal, že na tieto dobrovoľné stráže sa kadeti hlásia, aby si vylepšili prospech. Ten druhý, "živý" kadet čakal, aby ho vystriedal.
 
Pohľad zo záhrady na historický dom pána Hammond Harwooda z roku 1774.

Oficiálna stránka
Annapolis
US Naval Academy
Dvakrát sme sa v mestečku potrebovali spýtať na smer niekam, oslovili sme kadeta. Postavil sa do pozoru, zdvorilo a formálne pozdravil a po vysvetlení cesty nás opäť formálne pozdravil.

Thirty-five miles south of Baltimore and an equal distance east of Washington, DC, on the western shore of Chesapeake, Annapolis has been the capital of Maryland since colonial times and now has a population of 35,000. The city, a national landmark, has one of the largest concentrations of 18-century homes and public buildings (many open to the public) in the country. Although Annapolis is the seat of state bureaucracy, no modern office buildings mar the skyline or the narrow brick streets.
Home of the US Naval Academy since 1845, Annapolis Harbor and its connecting tidal creeks shelter dozens of marinas where thousands of cruising and racing sailboats tie up. This concentration of recreational sailing vessels, probably the largest fleet of any city or town in the nation, has earned Annapolis the title of "Sailing Capital of the United States".

Lonely Planet , Virginia & the Capital Region, September 2000


 

Upravené v januári 2004
copyright 2000-2011 © Vlado Branko