Východné pobrežie USA - október 2003

 

Hlavná stránka
New York
Kriminalita v New Yorku?
Washington D.C.
Annapolis, MD
Colonial Williamsburg
Apalačské hory a údolia
Hovoríte americky?
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Kalifornia
Juhozápad USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - New York
Alamo Rent a Car
Amtrak - vlaky

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

6th Avenue pri Rockefeller Plaza - New York

New York

New York bol absolútnym vrcholom cesty po Východe USA.
Môj prvý obraz New Yorku som si utvoril z filmu Žandár v New Yorku (Louis de Funés). Pamätal som si krky vykrucujúce neuveriteľne vysokánske budovy, kvôli ktorým človek ani oblohu nevidí.
Stojac na chodníku medzi mrakodrapmi ma prekvapila ľudská dimenzia mesta. Vôbec som si nepripadal maličký a stratený, ani samotné budovy mi nepripadali zastrašujúco vysoké a medzi mrakodrapmi boli milé námestíčká i nízke budovy. Dlhý ostrov Manhattanu zhora nadol (sever – juh) pretínajú avenue a kolmo na ne (západ – východ) ich križujú ulice. Pod väčšinou avenue bola podzemka a z vetracích šácht stúpal teplý vzduch – vôňa New Yorku.
New York mi voňal – niekto by to nazval zápachom, ale tak ako milovníkom starých lokomotív vonia starý olej ťažkých kovových kolies, uhoľný prach zmiešaný s olejom a popolom, či dokonca elektrina opotrebovaných rozdeľovačov a spálených cievok vyradenej elektrickej lokomotívy, tak mne New York "voňal" všadeprítomnou podzemkou.

 
Pohľad na časť Manhattanu zo 102. poschodia Empire State Building
Podzemka bola stelesnením mesta - obrovského stroja s miliónmi malých súčiastok, ktoré všetky musia navzájom fungovať, aby fungoval stroj. Súčiastkami boli ľudia, ktorí, aby sa stroj nezastavil, boli stále v pohybe. Výťahy, autobusy, taxíky, podzemné vlaky, vrtuľníky – všetko to premiestňovalo ľudí tak, aby tam, kam to jednu skupinu dopraví, bolo pre ňu miesto, lebo tých predchádzajúcich ľudí už niečo (výťahy) odtransportovalo inam. Ulice tiekli ako príliv/odliv. Ráno zo štyroch jazdných pruhov tri do mesta a jeden von, po skončení práce zase tri, či všetky pruhy von z mesta. Keď sa na nástupišti podzemky nahromadilo toľko ľudí, že tam už pre ďalších nebolo miesta, prišiel vlak a dav zhltol, pričom sa naplnil tak, že už vo vlaku nebolo viac miesta. Najfascinujúcejší stroj na svete s najposlušnejšími súčiastkami na svete; zastaví sa jedna súčiastka a celý stroj začne štrajkovať a aj sa zasekne.
 
Panoráma mrakodrapov dolného Manhattanu
Poznávanie mesta nám uľahčil Newyorský lístok (New York Pass). Za 69 dolárov na osobu sme mali lístok na všetku dopravu v meste, vstup do múzeí a pamätihodností, prevoz loďou na ostrov so sochou Slobody a Ellis Island – s múzeom imigrácie do USA a dávnym imigračným strediskom, cez ktoré do USA prišli milióny prisťahovalcov. V cene lístku bola aj trojhodinová vyhliadková plavba okolo Manhattanu.
Bývali sme v Radisson Hoteli na rohu Lexington Avenue a 48. ulice.
Manhattan je plný turistov a návštevníkov. Na vstup do mnohých atrakcií a pamätihodností sú dlhé rady, alebo sa vydávajú lístky ako časenky. Október je trochu mimo sezóny a hrozba terorizmu tiež urobila svoje, takže čakania sme si neužili. Najdlhšie sme čakali na výťah na Empire State Building – asi 30-40 minút.

Lístok New York Pass sme si vyzdvihli v Múzeu voskových figurín pani Tussaud na 42. ulici. Bol to náš prvý opatrný výlet peši z 48. ulice cez Times Square do srdca Mannhattanu hneď po príchode do hotela. V múzeu tiež bol rad, postavil som sa za vysokého chlapíka. Rad pred ním išiel dopredu, chlapík predo mnou sa nehýbal. Chvíľu mi trvalo, než som si všimol, že to bola vosková figurína. Aj ďalší návštevníci sa stavali do radu za neho.
 
V budove Empire State Building sme absolvovali 20-minútový let okolo Manhattanu vo virtuálnom simulátori
Tieto atrakcie sme v New Yorku navštívili:
Empire State Building
New York Skyride - virtuálny let okolo Manhattanu
Statue of Liberty - Socha slobody
Ellis Island Immigration Museum – múzeum prisťahovalectva do USA v rokoch 1892 - 1924
Intrepid Sea, Air & Space Museum – lietadlová loď, ponorka, krížnik a lietadlo Concorde uprostred New Yorku
Circle Line Sightseeing Cruises – okruhy loďou okolo Mannhattanu
Radio City Music Hall - prehliadka známej hudobnej siene
NBC Studio – prehliadka známeho TV štúdia uprostred Manhattanu
Museum of Television & Radio
The New York City Police Museum
Solomon R. Guggenheim Museum

www.mustseenewyork.com. Jedna z mnohých web stránok o New Yorku



 
Kráľovstvo pokoja a oddychu uprostred Manhattanu

Central Park

Manhattan je centrom New Yorku, miestom s najvyššími mrakodrapmi, každý štvorcový centimeter je využitý, lebo cena pozemku je astronomická. V srdci Manhattanu sa nachádza Central Park. Prekvapila ma jeho veľkosť. Dĺžka 4.1 kilometra, 51 blokov od 59. po 110. ulicu. Aby ste prešli jeho dĺžku v Bratislave, museli by ste ísť od Manderláku cez Avion, pokračovať po Krížnej a Vajnorskej ulici, vedľa Polus nákupného centra, za križovatku s Tomášikovou, pod železničným mostom až po Chemické závody. My sme prešli stredom parku od Guggenheimovho múzea, popri jazere oveľa väčšom než jazero na Železnej studničke, s člnmi na hladine. Obklopuje ho hustý les, iba nad korunami mohutných stromov nečnejú kopce, ale vysokánske domy. Jedným z nich bola budova Dakota, pred ktorou bol zavraždený John Lennon. V menšom jazierku sa na kameňoch vyhrievali korytnačky, na pozorovateľni sme stretli klub ornitológov, ktorí ďalekohľadmi pozorovali vtáctvo na oblohe. Okolo oplotenej vodnej nádrže behali joggeri po vyše 2,5 kilometrovej dráhe. Idylka - ako keby sme vôbec neboli v strede hlavného mesta sveta. Išli sme po parku a hovorili si: Tu nakrúcali film Maratónec, tu Vlasy – mnohé zákutia a pohľady nám pripomínali rozličné filmy. Muzikantovi som dal dolár, aby som sa aspoň takto prozaicky podelil o radosť z možnosti zažiť nielen očami, ale aj dušou to, čo som už veľakrát videl na plátne kín.
 
Upravené v januári 2004
copyright 2000-2011 © Vlado Branko