Východné pobrežie USA - október 2003

 

Hlavná stránka
New York
Kriminalita v New Yorku?
Washington D.C.
Annapolis, MD
Colonial Williamsburg
Apalačské hory a údolia
Hovoríte americky?
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Kalifornia
Juhozápad USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - New York
Alamo Rent a Car
Amtrak - vlaky

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Apalačské hory a údolia

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Nástup jesenných farieb v Apalačských horách a Blue Ridge Mountains je významnou atrakciou pre návštevníkov tejto časti USA ako i domácich Američanov. Správy a prognózy stupňa sfarbenia prírody sú neoddeliteľnou časťou správ o počasí. Po hrebeňoch hôr vedie cez národné parky a chránené lesné oblasti Blue Ridge Parkway asfaltka, lemovaná dobre vyznačenými vyhliadkovými miestami a horskými chatami. Len kde-tu sa nájde skromná benzínka, neuvidíte žiadne reklamy ani McDonaldy. Nákladné autá, komerčná doprava a iné aktivity sú z tohto horského prostredia vylúčené do údolia. Povolená rýchlosť – 35 Mi. (55 km/hod.) a menej. Z vyhliadkových miest vedú dobre vyznačené okruhy rôznych dĺžok a obťažnosti do okolitej prírody. My sme na ceste Blue Ridge Parkway zažili romantickú hmlu i slnkom z modrej oblohy zaliatu jesennú prírodu.
 
Picture: Evening atmosphere
Jesenná pohoda v šikmých lúčoch slnka na Blue Ridge Parkway
Bolo to prekrásne – ale pripomínalo nám to jesenné výlety do Malých Karpát. Možno dostávajú Apalačské hory viac zrážok od Atlantického oceánu, takže vegetácia sa nám zdala byť hustejšia, v jeho údoliach tiež nesídli Slovnaft ani Dimitrovka. Po hrebeni Malých Karpát vedie turistický chodník, tu to bola 755 kilometrov dlhá asfaltka.
Po Blue Ridge Parkway sme išli 3 dni, ale striedali sme zážitky jesennej prírody s návštevami mestečiek v údolí. Mestečko Lexington sa pýši právnickou Washington & Lee University a Vojenským inštitútom Virginie. Do mestečka sme prišli ráno v hollywoodsky krásnom dni Kolumbusa, čo je štátny sviatok USA.
 
Picture: Právnická univerzita Washington & Lee v Lexingtone
Právnická univerzita Washington & Lee v Lexingtone
V hlavnej budove univerzity z r. 1749 sme sa na recepcii spýtali, čo by sme si mali u nich pozrieť. Milá, distingvovaná pani nám dala nejaké informácie. Všimol som si tašku opretú o stenu pri vchode a spýtal som sa jej, či by som tašku nedoniesol k nej, lebo si ju asi niekto zabudol. Vraj mám tašku nechať tam, niekto si ju tam len odložil. "Viete, u nás sa nekradne. Hocikde si čokoľvek necháte, zostane to tam, iba ak by začalo pršať, niekto vec odloží do sucha."
Prešli sme sa po slnkom zaliatom campuse univerzity. Na lavičke v parku ležala taška, v čitárni vedľa študentskej jedálne boli zapnuté laptopy študentov. Pri niektorých sedeli študenti, niektoré boli opustené, lebo majitelia si niekam odskočili. Vo vedľajšom Vojenskom inštitúte sme mali šťastie, lebo práve sa začínala hodinová prehliadka vedená kadetom - druhákom.
 
Picture: Prehliadka Vojenského institútu Virginie
Prehliadka Vojenského inštitútu Virginie
Prehliadka krásnym areálom dýchajúcim atmosférou tradičnej exkluzívnej školy, kde sme zazreli svadbu kadeta s nejakou krásavicou, bola zaujímavá. Boli sme svedkami dvoch tradícií, ktoré si dobré školy radi udržujú. Pondelky sú "dni slamníka", kedy sa slamníky vyvesovali z okien a na zábradlie balustrád pozdĺž spální na vyvetranie. Teraz už nie sú slamníky, ale z okien historickej hlavnej budovy a na zábradliach viseli v zákrytoch matrace. Vystrihaní a vyholení kadeti prechádzali voľným krokom po areáli inštitútu. Vchod do hlavnej gotickej budovy bol podchod. Keď sa kadet ku vchodu priblížil, zaťal ľavú päsť, silne ju zatlačil do bedier a takto zmeravený a pokrútený, ako postihnutý obrnou, prepochodoval tých 10 metrov podchodom. Videli sme jednu kadetku, ktorá to zrejme neurobila dosť predpisovo, zavolal si ju dôstojník a musela ísť znovu.
Medzi susediacimi Washington & Lee University a Virginia Military Institute existuje určitá nevraživosť. Obidve školy boli odjakživa výlučne chlapčenské a spolupracovali, ale odkedy právnická univerzita kedysi dávno otvorila svoje dvere aj pre ženy a VMI ešte dlho zostalo chlapčenské, vznikla nedôvera.
Picture: Koloniál a benzínka v okrese Floyd, Virginia
Koloniál a benzínka v okrese Floyd, Virginia
Tradičný poľnohospodársky okres Floyd sa pýši jediným dopravným semaforom v mestečku Floyd. Po celom okrese sme stretávali tabule "Elect Zeman Sheriff of Floyd County". V obchodíku vo Floyd sme sa na p. Zemana pýtali. Majiteľka najprv netušila, o kom je reč, až potom pochopila: "Oh! Vy myslíte mr. Zíman, to je môj známy!". V jednom koloniále / benzínke uprostred polí a roztrúsených usadlostí si Erika chcela kúpiť gumové cukríky. Zaujala nás zamknutá zasklená vitrína, kde boli krabičky, najprv sme mysleli, že by to mohli byť cukríky. Boli to však náboje a patróny rozličných veľkostí. Cukríky nemali, iba žuvačky.
Picture: Hlavná ulica v Hillsville, Virginia Hlavná ulica v Hillsville, Virginia
Picture: Polnohospodárska usadlost a Elect Zeman Sheriff of Floyd County Poľnohospodárska usadlosť a "Elect Zeman Sheriff of Floyd County"

Oficiálna stránka
Blue Ridge Parkway
Lexington, VA
Grand Canyon - Floyd County, VA

 

Upravené v januári 2004
copyright 2000-2011 © Vlado Branko