Juhozápad USA

 
Cesta v apríli 2004
Hlavná stránka
Národný park Bryce Canyon, UT
Národný park Zion Canyon, UT
Sedona, Montezuma Castle a Arcosanti v Arizone
Antelope Canyon, AZ
Lake Havasu, Parker a rieka Colorado, AZ
Najosamelejšia cesta USA
Fotoalbum
Cesta v marci 2002
Mestečko Hope (Nádej), NM
Národný park Biele piesky, NM
Malé mestá južnej Arizony
Paláce filmu a snov
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Kalifornia 2001 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Národný park Zion Canyon v Utahu

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Asi 140 kilometrov od Bryce Canyon Národného parku, na juhozápade Utahu, leží Národný park Zion Canyon. Je to úzke údolie vymyté vo farebných pieskovcových horninách riečkou Virgin. Samotný kaňon je dlhý 11 kilometrov, autá tam nemajú prístup, zato tam po úzkej asfaltke premávajú v krátkych časových intervaloch zadarmo autobusy na životnému prostrediu priateľský zemný plyn. Národný park je eldorádom horolezcov, ktorí na zdolanie kolmých a hladkých stien vysokých 800 metrov potrebujú 4 až 7 dní. Na mnohých miestach sme videli v stene zavesené plošinky na spanie a od nich viedli nitky lán k drobulinkým bodkám horolezcov.
 
Court of the Patriarchs
Court of the Patriarchs
Na zážitok z Zion kaňonu však netreba byť horolezcom. Stačia turistické boty a fľaša s vodou a možno si vybrať z desiatky peších okruhov rozličnej obťažnosti i dĺžky. My sme bujnou vegetáciou vyliezli vysoko k Hornému Smaragdovému jazierku (Upper Emerald Pool), do ktorého padal z brala vodopád, potom sme sa autobusíkom odviezli na koniec kaňonu a prešli sa pozdĺž riečky Virgin, zužujúcim sa kaňonom s kolmými stenami po oboch stranách. Pozdĺž riečky je to asi 5 kilometrový výlet bez stúpania a je dosť frekventovaný. Vedia to aj veveričky, ktoré sa, keď sa blížia turisti, ako žobráci stavajú vedľa chodníka a somrujú jedlo. Vedia robiť zábavné grimasy a postoje.
 

Pri cestičke sme videli sedieť pani a jej manžel niečo na jej boku usilovne filmoval. Keď sme sa priblížili, videli sme malý ruksak, ktorý pani držala v lone a malá veverička tam zúrivo lomcovala zipsom, aby sa dostala do ruksaku. Používala zuby i labky, lomcovala zipsom hore i dole. Bolo zjavné, že nevidí zips prvý krát.

Zvieratá sa tam, ani nikde inde nemajú, zo zjavných dôvodov kŕmiť. Videli sme len jednu černošskú rodinku s viacerými deťmi, ktorí toto rozumné pravidlo porušili a delili sa s veveričkami o keksy a cukríky.
 
Best Western Lodge v Springdale
Trochu luxusu v Best Western Lodge v Springdale
Vrátili sme sa do hotela obklopeného impozantnými bralami a hodinku-dve sme relaxovali pri krásnom bazéne a v Jacuzzi bazéniku. Cestou zo Zion kaňonu sme si urobili asi hodinový výlet na Canyon Overlook. Erika sa bojí výšok, ale v ten deň ich bolo toľko, že už bola otrlá a bez problému prechádzala lavičkami, visiacimi vo vzduchu nad stámetrovými priepasťami. Len na vyhliadke do kaňonu sa k okraju nepriblížila a veru jej prišlo zle, keď sa na okraj postavil mladý manžel s dieťaťom v náručí, a manželka a matka ich fotografovala.

Oficiálna stránka
Národný park Bryce Canyon
ubytovanie, praktické informácie

 

Upravené v septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko