Juhozápad USA

 
Cesta v apríli 2004
Hlavná stránka
Národný park Bryce Canyon, UT
Národný park Zion Canyon, UT
Sedona, Montezuma Castle a Arcosanti v Arizone
Antelope Canyon, AZ
Lake Havasu, Parker a rieka Colorado, AZ
Najosamelejšia cesta USA
Fotoalbum
Cesta v marci 2002
Mestečko Hope (Nádej), NM
Národný park Biele piesky, NM
Malé mestá južnej Arizony
Paláce filmu a snov
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Kalifornia 2001 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Paláce filmu a snov

Kino vo Willcox
V mnohých malých mestečkách som sa s radosťou pokochal na budove miestneho kina. Myslím, že tak ako je stredoeurópske mestečko neodmysliteľné bez námestia s miestnym kostolom a pohostinstvom, tak sú malé americké mestečká neodmysliteľné bez dominujúcej budovy kina, hoci ja by som to nazval "Palácom filmu a snov". Kino bolo jediným kultúrnym vyžitím obyvateľov malých miest. Na plátne kín sa odohrávali hollywoodské príbehy, vytvárali sa filmové hviezdy.
Nemyslím, že by kiná hrali v Európe takú rolu, akú hrali v USA. Vekové limity servírovania alkoholu mládeži, a vôbec prístupu mládeže do miestnej krčmy sú a boli prísnejšie v puritánskej USA, než v Starom svete. Kino bolo pre dospievajúcu mládež jediným miestom, kde sa mohli stretávať a v teplej tme zadných sedadiel bližšie poznávať. Kiná, ktoré sme v mestečkách Juhozápadu videli, boli bez výnimky mimo prevádzky, niekde ešte boli vo vitrínach zožltnuté plagáty starých predstavení.

 
Kino v mestečku Douglas
Americké kino je dôležitým historickým a kultúrnym odkazom USA. Že to nie je len môj výmysel, dokazujú mnohé fascinujúce fotografické knihy venujúce sa americkému kinu. Do jedného historického kina sme nakukli v Hollywoode, El Capitan Theatre. Aj v bývalom Česko-Slovensku existujú príklady palácov filmu – kino Lucerna v Prahe.

Druhou zvláštnosťou a špecialitou USA v oblasti filmu boli a sú Drive-In kiná. Niekde ešte existujú, dokonca ako nostalgický zážitok aj fungujú, ale zatiaľ sme ich nezažili.

 

A potom prišla televízia...
 

Upravené vo februári 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko