Juhozápad USA

 
Cesta v apríli 2004
Hlavná stránka
Národný park Bryce Canyon, UT
Národný park Zion Canyon, UT
Sedona, Montezuma Castle a Arcosanti v Arizone
Antelope Canyon, AZ
Lake Havasu, Parker a rieka Colorado, AZ
Najosamelejšia cesta USA
Fotoalbum
Cesta v marci 2002
Mestečko Hope (Nádej), NM
Národný park Biele piesky, NM
Malé mestá južnej Arizony
Paláce filmu a snov
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Kalifornia 2001 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Rieka Colorado medzi Needles, CA a Parker, AZ

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Rieka Colorado je životodárna pre štáty, medzi ktorými tvorí hranicu - Kaliforniu a Arizonu. Je životnou podmienkou pre obe krajiny kvôli vode, ktorá vie premeniť nehostinnú púšť na polia, záhrady a mestá, ale i kvôli elektrine, ktorú rieka cestou k moru v obrovských elektrárniach vyprodukuje. Elektrárne sú po 11/09 rigorózne strážené a ochraňované. My sme, ešte pred 11/09 navštívili Hoover Dam pri Las Vegas, teraz sme zažili Parker a Glen Canyon priehradu (Dam).
 
Idyla Colorado River pri mestecku Parker, AZ
Idyla rieky pri mestečku Parker, AZ
Rieka Colorado tečie uprostred púští, prediera sa cez hory, vytvorila svetovú atrakciu Grand Canyon. My sme tentokrát k rieke dorazili, po dlhom šoférovaní cez púšť, pri mestečku Parker. V supermarkete sme si nechali urobiť sendvič, lebo sme tušili, že pri toku rieky nájdeme krásne miesta, ideálne na piknik. Naozaj sme zanedlho sedeli na brehu modrej rieky v tieni palmy a vychutnávali čerstvý sendvič. Po prúde hore-dolu premávali člny, vodné skútre. V modrej hladine sa zrkadlila vysoká obloha a skalnaté kopce púšte pár kilometrov od rieky. Pozdĺž oboch brehov rieky bol široký pás bujnej vegetácie, obklopujúcej domy, golfové ihriská, kempingy.
 
Cienega Springs, AZ
Cienega Springs, AZ
Prišli sme k dedinke luxusných rezidencií pri rieke, pár kilometrov proti prúdu od Parker a povedali sme si, že ešte budeme pár sto rokov zarábať a kúpime si tu dom. Biele domy rovno na brehu rieky, s kotvením pre motorové člny. Verím, že tu je najlepšia klíma na svete. Suchý a horúci vzduch púšte zmierňovaný vodnou hladinou rieky, stabilné počasie, 365 slnečných dní v roku, vodné športy - proste ježíšmária. Široko-ďaleko nie sú pracovné možnosti veľkomesta, takže sa tu prevážne usadzujú ľudia v dôchodku. Pohoda a kľud.
 
London Bridge v Lake Havasu City, AZ
London Bridge v Lake Havasu City, AZ
Parker priehrada vytvorila veľké jazero Havasu Lake s úplne novým mestečkom Lake Havasu City. Šikovný podnikateľ pri vzniku mesta mal myšlienku, ako sem pritiahnuť ľudí. Kúpil v Londýne za 2 460 000 dolárov most cez Temžu, po kvádroch ho presťahoval do USA, dal ho postaviť na brehu a dokonca dal pod mostom vykopať vodný kanál, aby pod ním bola voda. Nápad sa mu veľmi oplatil - ľudia sa na to čudo chodili dívať, vznikli hotely, obchody, mestečko. Ubytovali sme sa v hoteli a už za tmy sme sa na most išli pozrieť. ohromila ma jeho veľkosť, veď bol väčší než Karlov most v Prahe! Čakal som malý, nízky, jednooblúkový exemplár.
 
Colorado River - beach
Na kalifornskej strane
Než sa rieka Colorado rozšíri a vleje do priehradnej nádrže Havasu Lake, musí prekonať Topock Gorge (úžinu). Viaceré firmy požičiavajú kanoe na jej splavenie a záujemcov odvezú i vyzdvihnú. Na toto som nahovoril Eriku, ale keď sme do Topock druhý deň prišli, bolo vraj na túto trasu neskoro. Prijali sme návrh splaviť rieku od mestečka Needles po Topock, v dĺžke 18 kilometrov. Prišiel Dave z Jerkwater Excursions. Auto sme nechali v Topock, naložili sme veslá, záchranné vesty a kanoe, a Dave nás odviezol do Needles a odstrčil na rieku.

Prvé momenty boli neisté. Koľko desaťročí som už takto nebol na vode? Ale pochopili sme systém, zanedlho už kanoe išlo tam, kam sme chceli my a nie prúd.
Kopce The Needles pri Topock Gorge
Kopce The Needles pri Topock Gorge
Keď nás míňal nejaký motorový čln, točili sme kanoe do vĺn. Na najbližšej pláži sme zastali. Prezliekli sme sa do plaviek a natreli opaľovacím krémom. Ja som sa aj do vody hodil. Bola príjemná, ako v júni na Zlatých pieskoch. Pokračovali sme na zelenej vode smerom k horám. Oba brehy boli porastené nízkymi stromami a trávou, na kalifornskej strane viedla vlaková trať, ktorú sme ovšem videli len raz, keď išiel dlhý nákladný vlak.
Slnko pieklo, odrážané hladinou rieky. Erika si všimla, že podozrivo jej, napriek opaľovaciemu krému, červenie koža. Pri najbližšej zastávke zistila, že namiesto opaľovacieho krému Daylong 16, sa natrela krémom po opaľovaní firmy Daylong, s podobným dizajnom tuby.

 
Topock Marsh
Mokrade s rákosím, vodným vtáctvom a oblakmi komárov
Na rieke sme boli 6 hodín, pri lodenici, kde sme vracali kanoe, sme si zaveslovali na stojatej vode riečneho močiara medzi rákosím. O piatej sme kanoe vytiahli na breh, vložili doň veslá a záchranné vesty a zavolali do firmy, že sme dobre došli. Sadli sme do auta a odviezli sa 15 míľ do mestečka Needles. Našli sme mexickú reštauráciu, ktorú nám Dave ráno ukázal a doporučil, ale bola zavretá. Ubytovali sme sa v peknom moteli a podľa inštrukcií našli thajskú reštauráciu. Bol to skôr bufet a mal iba tri stoly, ale jedlo bolo úžasné. Alebo sme boli tak hladní?

Oficiálna strana
Lake Havasu City
Jerkwater Canoe & Kayak

 

Upravené v septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko