Juhozápad USA

 
Cesta v apríli 2004
Hlavná stránka
Národný park Bryce Canyon, UT
Národný park Zion Canyon, UT
Sedona, Montezuma Castle a Arcosanti v Arizone
Antelope Canyon, AZ
Lake Havasu, Parker a rieka Colorado, AZ
Najosamelejšia cesta USA
Fotoalbum
Cesta v marci 2002
Mestečko Hope (Nádej), NM
Národný park Biele piesky, NM
Malé mestá južnej Arizony
Paláce filmu a snov
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Kalifornia 2001 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Montezuma Castle, Arcosanti a Červené skaly okolo Sedony v Arizone

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

NP Montezuma Castle (Montezumov hrad)
NP Montezuma Castle (Montezumov hrad)
O dvanástej sme vyrazili z pekného mestečka Prescott. Naším cieľom bola národná pamiatka Montezuma Castle (Hrad Montezumu) a Montezuma Well. Dávni návštevníci pamiatky si mysleli, že má niečo spoločné so stavbami Aztékov v Mexiku a nesprávne ju pomenovali podľa aztéckeho kráľa Montezuma. Pri úrodnom údolí riečky Beaver Creek žila dávna kultúra Hohokam kmeňa, ktorý na tomto území žil pred príchodom indiánskych kmeňov zo severu. Patrí do skupiny Ancestral Puebloan, ktorá okrem kmeňa Hohokam zahrnuje ešte kmene Chaco a Mogollon. Kmene Ancestral Puebloan existovali na širokom území dnešnej Arizony, Nového Mexika a juhu Colorada od 8. do 13. storočia. Zostali po nich stavebné pamiatky vysekané do pieskovcových brál, alebo využívali prirodzené jaskyne, ktoré si nepálenými tehlami predeľovali na príbytky, tzv Cliff Dwellings (príbytky v brale).
Gila Cliff Dwellings
Gila Cliff Dwellings, NM
Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Národná pamiatka Mesa Verde v Colorade, Chaco národný park v centre Nového Mexika a Gila Cliff Dwellings. Záhadou pre archeológov a historikov je, prečo v období 1275 - 1300 tieto príbytky Ancestral Puebloans opustili a zmizli. Jednou z teórií je, že ich vyhnala kombinácia pretrvávajúceho sucha a úplné vyčerpanie zdrojov v okolí poľnohospodárstvom a stavebníctvom. Potrebovali drevo / stromy na výstavbu i na kúrenie a keď sa stratili lesy, došlo k erózii pôdy, ktorá si nedokázala udržať vodu zo zriedkavých dažďov.

Neďaleko vzniká experimentálne mestečko Arcosanti pre 5.000 obyvateľov, ktoré v púšti Arizony stavia od roku 1970 pôvodom taliansky architekt Paolo Soleri.
Arcosanti
Arcosanti
Arcosanti realizuje myšlienku Arcológie, symbiózu architektúry a ekológie. Architektúra Arcosanti sa snaží efektívne využívať prírodné zdroje, napr. slnka na ohrievanie, vetra na chladenie. V architektúre Arcosanti je zjavný odkaz architektúry Cliff Dwellings ľudí - tiež je stavané na kraji kaňona a jeho strmých bralách. Týmto napríklad využíva princíp šetrenia pôdy na poľnohospodárske účely. V horúcej klíme Arizony nie sú budovy chladené umelo elektrikou, architektúra využíva komínový efekt horúceho vzduchu, stúpajúceho nahor a výmenou za chladný vzduch na dne kaňonu pri skale. Stúpajúci horúci vzduch zároveň poháňa veterné mlyny v streche a takto vyrába elektrinu. Väčšina stavieb je navrhnutá na mnohoúčelové využitie.
 
Cervené skaly okolo Sedony, AZ
Červené skaly okolo Sedony, AZ
Odtiaľ sme bočnou cestou išli do Sedony. Sedona je malebné mestečko uprostred hôr a je vítaným útočišťom pre obyvateľov Phoenix pred horúcimi letnými mesiacmi. Je to zároveň dôležité miesto pre vyznávačov New Age, orientálnych učení i iných ezoterických smerov. Červené bralá, ktoré ju obklopujú majú liečivý účinok, napr. na dotyk telom. V Sedone je preto mnoho meditačných inštitútov a zariadení alternatívnej liečby, exkluzívnych hotelov, drahých penziónov i reštaurácií. Po liečbe, či meditácii možno navštíviť mnohé drahé obchody, Mc Donalds sa sem dokázal vlúdiť len tak, že zmenil svoje tradičné logo aj farby.
Red Rocks Loop, Sedona, AZ
Red Rocks Loop, Sedona, AZ
Nám stačili prekrásne červené skaly, zelená vegetácia, kryštálový vzduch. Pri ultramodernej kaplnke Svätého Kríža sme stretli českú (emigrovanú) rodinku. Vraj ich teta z Prahy je lekárka a skaly ju tu z niečoho vyliečili. Na južnom konci mestečka začína okruh červených skál (Red Rock Loop). Okruh je asi 11 kilometrov dlhý a ideálny na bicykel. Červené bralá ako z filmu, luxusné rezidencie, pastviny a husté lesy.

Oficiálna stránka
Montezuma Castle National Monument
Arcosanti, AZ
Sedona, AZ
Red Rock Country

 

Upravené v septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko