Juhozápad USA

 
Cesta v apríli 2004
Hlavná stránka
Národný park Bryce Canyon, UT
Národný park Zion Canyon, UT
Sedona, Montezuma Castle a Arcosanti v Arizone
Antelope Canyon, AZ
Lake Havasu, Parker a rieka Colorado, AZ
Najosamelejšia cesta USA
Fotoalbum
Cesta v marci 2002
Mestečko Hope (Nádej), NM
Národný park Biele piesky, NM
Malé mestá južnej Arizony
Paláce filmu a snov
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Kalifornia 2001 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Malé mestá južnej Arizony - Bisbee, Douglas a Willcox


Main St. v Bisbee
Ráno sme sa zobudili v malebnom, štýlovom hotelíku v mestečku Bisbee. Reštaurácia hotelíka mala uprostred miestnosti pôvodnú studňu, na dne však bolo akvárium a zlaté rybičky. Auto sme nechali pri hotelíku, boli sme radi, že sme večer našli miesto a len tak ľahko sme sa ho nechceli vzdať a konečne tu bolo mestečko s kamennými domami, ktoré jeden nadväzoval na druhý, takže tvorili naozajstnú ulicu, dokonca s chodníkmi. V dávnej dobe bolo mestečko Bisbee svojimi 25.000 obyvateľmi najväčším mestom medzi New Orleans a San Francisco. Mestečko je postavené v úzkom kaňone vo výške 1.700 m n.m. Krátko sa tu ťažilo zlato a striebro, než boli objavené bohaté ložiská medenej rudy, ktorá sa ťažila 100 rokov až do 1975 a bola zdrojom rozkvetu a blahobytu mestečka.
 

God Save America na zadnom skle auta pred turistickým centrom v Bisbee
Prešli sme popred tradičným Grand hotelom, kde sme predchádzajúci večer mali plzenské pivo pri dlhom starodávnom barovom pulte pozdĺž miestnosti. Večer poloprázdnu miestnosť oživili miestni zabudnutí hipisáci a umelci. Jeden z nich z nás tam urobil portrét uhlíkom. Poslali sme mu pivo.
Úzkymi, kľukatými uličkami, ktoré sa na strmých miestach zmenili na schodištia, sme sa prešli po mestečku. Oči sme si potešili na solídnych budovách nemocnice a Gymnázia, ktoré boli spolu s okolitými stavbami podobné výstavbe 20-tych rokov v Bratislave. V miestnom múzeu sa nás kustódka spýtala odkiaľ sme. Aj ona, aj my sme navzájom uhádli, že asi pochádzame z rovnakej časti Európy. Stará, milá pani pochádzala z Maďarska, pár slov si pamätala po rodičoch. Že je zároveň Židovka nám nepovedala, ale ani nemusela.

 

Obchodíky s umeleckými výrobkami na Main St v Bisbee
V turistických informáciách nechceli veriť, že tu majú návštevu z Nórska, zavolali zozadu staršiu pani, ktorá na nás spustila hrdzavou nórčinou, ktorá sa však po pár vetách rýchlo zlepšovala. Vraj cestuje v lete do Nórska navštíviť príbuzných.
Zobrali sme auto od hotela. Na pokraji mestečka sme našli krásny exemplár typicky amerického prívesu-bufetu, ktorý však bol zatvorený.
Prešli sme 40 kilometrov do ospalého pohraničného mestečka Douglas. Kedysi to bolo živé mesto žijúce zo spracúvania medenej rudy z Bisbee, teraz hlavnú triedu lemovali opustené nízke budovy so zadebnenými oknami a výkladmi. V tradičnom secesnom hoteli Gadsden, sme si dali kávu a koláč.

 

Časť hlavnej triedy v Douglas
Hranica s Mexikom vedie ulicou, kde je na druhej strane úspešnejšie a väčšie mesto Agua Prieta. Obidve mestečká sú neslávne známym centrom ilegálneho prekračovania hraníc z Mexika a pašovania kontrabandu. Nechali sme auto rovno pri vysokom hraničnom plote a mali sme pocit, že ho možno po hodinovom výlete do Mexika ani nenájdeme. Mexickí fúzatí pohraničníci mali vyložené nohy na stole, ale jeden z nich sa uráčil a pečiatku do pasu nám dal. Najbližším uliciam pri prechode dominovali mexické holičstvá, lekárne, krajčíri a obchody s pirátskymi CD-čkami a videami. Boli sme tam uprostred dňa a siesty.
Naspäť v USA sme si neodpustili a išli sme asi kilometer po ulici, ktorá tvorila hranicou s Mexikom. Na našej strane bol vysoký plot so zatočeným ostnatým drôtom na korune, za ním bola hlboká priekopa a za ňou ulica Agua Prieta. Každých tristo metrov stálo veľké zelené terénne auto Border Patrol. Sedeli v nich pohraničníci po dvoch a ďalekohľadom pozorovali okolie. Toto bolo uprostred dňa, v noci to tu musí byť dramatické! Za jediný mesiac tu zadržali 61.000 ilegálnych narušiteľov hraníc a podľa odhadu tu každú noc prekročí hranicu z Mexika pár tisíc ilegálnych imigrantov.

 

Malebne erodované skaly v Chiricahua Natn'l Monument
O pol štvrtej sme prišli do Národného parku Chiricahua. Úzka asfaltka nás vyviezla na výhľadné miesto Massai Point vo výške 2.300 metrov. Kam len oko dovidelo, boli hory posiate vápencovými útvarmi, ako v Adršpašských horách. Len v Amerike je všetko väčšie a vyššie. Urobili sme si asi hodinovú prechádzku medzi útvarmi. Erika nemá rada výšky, ale tu sa tak nadchla krajinou, že prekonala strach a nadšene lozila hore-dolu pri lovení najlepších záberov. Veď mala vlastný, jednorázový, panoramatický aparát. Počkali sme na západ slnka a potom sme malebnou stepnou krajinou išli za súmraku do mestečka Willcox, vzdialeného 72 kilometrov. Za hodinku jazdy sme stretli snáď 5 áut.
 

Willcox - zavretý antikvariát na Railroad Ave.
Mestečko Willcox leží blízko medzištátnej diaľnici I-10, našli sme si motelík v starej časti mestečka a išli sme autom najesť sa na križovatku s diaľnicou. Mnoho miest a mestečiek má podobný pôdorys: Nové predajne a reštaurácie a motely vzniknú na, a okolo križovatky cesty, spojujúcej mestečko s diaľnicou. Z diaľnice zbehnú motoristi pri hľadaní benzíniek, reštaurácií a prenocovania, a prídu tam aj domáci nakupovať, či navštíviť reštauráciu. Keď sa hlavný ťah presťahuje z Main Street mestečka na diaľnicu mimo mestečka, hlavná ulica trochu zomrie. Potom sa pozviecha, ponúka lacnejšie prenocovanie, obchodíky zo starožitnosťami, kaviarničky a atmosféru dávnejšej doby, keď všetko bolo lepšie – snaží sa vyžiť z návštevníkov, hľadajúcich práve toto.
 

Willcox - pôvodné budovy s kinom a múzeom pri stanici
V noci nám mestečko nepripadalo príliš fotogenické, ale ráno sme zaparkovali pri železničnej stanici na Railroad Av. a pozdĺž širokého priestranstva medzi traťou a zástavbou s mohutnými stromami sme objavili malebný rad obchodíkov, salónov a tradičné kino. Bolo deväť hodín ráno a mali sme ulicu sami pre seba. Antikvariát bol zavretý, pred ním ležali na pultíku staré knihy a vedľa bola zaváraninová fľaša na zaplatenie. Jedno starinárstvo / kaviarnička bola otvorená, boli sme jej prvými hosťami. Distingvovaný majiteľ bol už v dôchodku, pochádzal zo Seattle, ako hrdo povedal, hlavného mesta kávy v USA, a do Willcox sa presťahoval kvôli príjemnej klíme, sa nedal odbiť tým, že my chceme iba kávu. Museli sme si určiť typ kávy, etiópska, káva z Jávy, a presne ako ju chceme mať. Voľba padla na Caffe Latte a Machiato. Začali sa trúsiť ďalší zákazníci - štamgasti.

Oficiálna strana
Bisbee, AZ
Oficiálna stránka Bisbee
Willcox, AZ
Chiricahua National Monument

 

Upravené vo februári 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko