Juhozápad USA

 
Cesta v apríli 2004
Hlavná stránka
Národný park Bryce Canyon, UT
Národný park Zion Canyon, UT
Sedona, Montezuma Castle a Arcosanti v Arizone
Antelope Canyon, AZ
Lake Havasu, Parker a rieka Colorado, AZ
Najosamelejšia cesta USA
Fotoalbum
Cesta v marci 2002
Mestečko Hope (Nádej), NM
Národný park Biele piesky, NM
Malé mestá južnej Arizony
Paláce filmu a snov
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Kalifornia 2001 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

Antelope Canyon v Arizone

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Expedícia do Antelope Canyon
Expedícia do Antelope Canyon
Túto prírodnú pamiatku sme nemali dopredu vytypovanú - po krátkej návšteve Hopi indiánov, tradične žijúcich na plochých vrcholkoch skalnatých brál, tzv. mesa, ktorí sa aj tak nenechajú navštíviť, sme prespali v mestečku Page. Toto je umelé mestečko, založené za účelom ubytovania robotníkov ktorí v rokoch 1956 - 1963 postavili veľkú priehradu na rieke Colorado, Glen Dam. Mestečko proti očakávaniu nezaniklo, ale stalo sa centrom turistického ruchu, ktorý vznikol okolo prekrásnej vodnej nádrže Glen priehrady, Powell Lake.
Na recepcii nás upútali krásne fotografie z akejsi úzkej jaskyne, či kaňonu. Steny jaskyne hrali fantastickými farbami a svetlo v nej vytváralo úžasné tvarovanie. Na zadnej strane pohľadníc bolo napísané "Antelope Canyon".

 
Upper Antelope Canyon, Page, AZ
Upper Antelope Canyon
Antelope Canyon leží na území Indiánov, asi 20 kilometrov od mesta. V cestovnej kancelárii sme si tam kúpili výlet. Za 52 dolárov to bolo drahé, ale predsa, taká krása...
Viezla nás mladá Indiánka nákladným terénnym autom. Asi po polhodine ukrutného natriasania nás doviezla k pieskovej stene, v ktorej bol otvor a vchod do kaňonu. Vošli sme medzi šedivé úzke bralá s jemným pieskom na dne. Oči si ako-tak privykli. Indiánka-sprievodkyňa nám baterkou ukazovala jednotlivé tvary a previedla nás kaňonom. Nadával som. Kaňon je dlhý asi 200 metrov, je tam tma a šedivo a cítil som sa oklamaný a sklamaný. Fotografovať sa tam nedalo. Sprievodcovia správne hovoria: doporučujeme statív a nepoužívať blesk. Pri filme s citlivosťou 21 DIN (100 ASA) mi to v najsvetlejších partiách na koncoch kaňonu dávalo pri clone 2.8 expozíciu 1/8 a 1/4 sekundy.

 
Upper Antelope Canyon, Page, AZ
Aká krása
Urobil som pár obrázkov digitálnym fotoaparátom a ajhľa! fotografický objektív zo šedivých stien urobil magickú hru svetiel, fantastických farieb a tvarov, ktoré oko v žiadnom prípade nevidelo! Posúďte sami, a to som nemal statív.

Antelope Canyon existuje horný a dolný Antelope kaňon. Oba ležia na indiánskej pôde, sú vzdialené pár kilometrov od seba. My sme navštívili Horný kaňon. Doporučujem ísť tam autom a až na parkovisku zaplatiť poplatky a nechať sa odviezť ku kaňonu, čo je asi tri kilometre pieskom a skalami prejazdnými len 4WD.

Oficiálna stránka
Antelope Canyon
Región Lake Powell a Page
Turistický cieľ Canyon Country

 

Upravené v septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko