Autotúry po Nórsku

To najlepšie z Nórska za dva dni z Oslo

Aj za dva dni je možné z Oslo zažiť nórske fjordy obklopené horami so snehom na vrcholoch, divoké hory, úžasné vodopády, najdlhší cestný tunel na svete ai. Túra nás zavedie k najväčšiemu drevenému kostolu v Heddal, urobíme prechod cez divoké hory Haukeli s viacerými alternatívnymi bočnými trasami, uvidíme známy vodopád Låtefossen, ľadovec Buarbreen a Hardanger fjord, urobíme si plavbu po Sognefjord, a prejdeme 24,8 km dlhým tunelom.

Oslo - Haukelifjell - Hardangerfjord - Jondal - Sognefjord - Flåm

Toto je zaujímavý prechod cez hory k Hardanger fjordu s možnosťou pokračovať na Bergen. Uvidíme najväčší drevený kostol v Heddal, atraktívny prechod cez divoké hory Haukeli s viacerými alternatívnymi bočnými trasami, známy vodopád Låtefossen, ľadovec Buarbreen a Hardanger fjord. Pobyt v Jondal s možnosťou letného lyžovania, alebo výletov na ľadovec. Možnosť pohodlného celodenného výletu do Bergenu (Jondal - Bergen 104 km).

hory


Návrat do Osla cez najzaujímavejšiu časť Sogne fjordu s možnosťou lodného výletu Flåm - Gudvangen. Autorov najobľúbenejší okruh - 1. deň Oslo - Jondal, 2. deň pobyt v Jondal, 3. deň výlet do Bergenu a 4. deň Jondal - Oslo s plavbou po Sogne fjorde.

Øvre Hallingdal - Sognefjord - Hardangerfjord - Haukelifjell

Trasa ako predchádzajúci okruh, iba opačným smerom.

Hardangerfjord - Vikafjell - Sognefjord - Jostedalsbreen - Sognefjell

Táto trasa potrebuje viac času než predchádzajúci okruh. Vedie po druhom brehu Sognefjord s hlavnými atrakciami Jostedal ľadovec, Urnes kostolík, cesta cez najvyššie pohorie Nórska Sognefjell s horou Galdhøpiggen.

Oslo - Geilo - Hardangervidda - Vøringsfossen - Hardangerfjord

Táto trasa je populárny a rýchly transfer z Oslo k Hardanger fjordu. Prejdeme cez Numedal s možnou návštevou niektorého kostola, Geilo je klasické centrum zimných športov a potom ideme cez náhornú plošinu Hardangervidda s jedným z najznámejších vodopádov Nórska Vøringsfossen.

Okolo Telemarku

Atraktívny okruh z Osla, ktorý sa dá urobiť za jeden deň. Uvidíme najväčší drevený kostol v Heddal, potom idylické údolie Tuddal, divoký prechod pod horou Gaustatoppen, strmý zostup s výhľadmi do údolia Rjukan. V Rjukane návšteva múzea výroby ťažkej vody a návrat do Oslo pozdĺž jazera Tinnsjø s krajinou podobnou fjordom.

Malý slovník výrazov používaných v miestnych názvoch

Akokoľvek sa Vám miestne názvy môžu zdať ťažko vysloviteľné - mnohé z názvov, s ktorými sa na týchto stránkach stretnete sa ľahko do slovenčiny dajú pretlmočiť.
Vlado Branko
E-mail:
URL: www.vlado.branko.eu

Upravené v decembri 2000.

copyright 2000-2011 © Vlado Branko