To najlepšie z Nórska za dva dni autom z Oslo

Naeröyfjorden Aj za dva dni je možné z Oslo zažiť nórske fjordy obklopené horami so snehom na vrcholoch, divoké hory, úžasné vodopády, najdlhší cestný tunel na svete ai. Túra nás zavedie k najväčšiemu drevenému kostolu v Heddal, urobíme prechod cez divoké hory Haukeli s viacerými alternatívnymi bočnými trasami, uvidíme známy vodopád Låtefossen, ľadovec Buarbreen a Hardanger fjord, urobíme si plavbu po Sognefjord, a prejdeme najdlhším cestným tunelom na svete (24,8 km).

Najväčšie atrakcie tohoto prechodu z Oslo k západonórskym fjordom začínajú, okrem dreveného kostola v HEDDAL, až prechodom cez HAUKELI hory. Aby človek mohol behom jedného dňa vychutnať tieto atrakcie, treba z Oslo vyraziť naozaj veľmi skoro a snažiť sa nenechať sa upútať a spomaliť prírodnými krásami prvých 230 km.


OSLO - DRAMMEN - KONGSBERG - NOTODDEN 120 km - držíme sa stále hlavnej cesty E 134.
Asi 3 km za NOTODDEN je vpravo HEDDAL drevený kostol, ktorý je hodno si pozrieť. Drevený kostol je najväčší zo "stav" kostolov v Nórsku. Bol postavený v
r. 1147 - 1242 a reštaurovaný v r. 1954. Zasvätený Panne Márii. Vyrezávaný portál s rastlinnými a zvieracimi ornamentami. Vnútri biskupské kreslo zo stredoveku, zbytky výzdoby tiež zo stredoveku, nástenné maľby z konca 17. stor. a oltár z r. 1667. Naproti kostolu na druhej strane parkoviska sa nachádza HEDDAL BYGDETUN dedinská usadlosť - tam je dobrá kafetéria s malým múzeom o histórii kostola a tam sa kupujú vstupenky do kostola (dospelí 50 NOK).

Heddal kostol

Stavkirke Heddal


Pokračujeme 10 km po E 134 a v ØRVELLA odbočka smer RJUKAN - najprv pozdĺž TINNSJØEN jazera - rozloha 54 km², hĺbka 460 m, 3. najhlbšie v Európe. V MÆL opúšťame Tinn jazero a smerujeme do hlbokého údolia v ktorom leží mesto RJUKAN.

Duše dobrodružnejšie môžu do RJUKAN ísť po vedľajšej ceste cez TUDDAL, ktorá sa vyšplhá do výšky 1.276 m n.m. a do údolia RJUKAN zbehne prudkými serpentínami s peknými výhľadmi. (Z HEDDAL 15 km po E 134 do SAULAND, kde odbočka do TUDDAL)


Rjukan - turistické informácie

Najprv v DALE leží vľavo elektráreň MÅR, ktorá je otvorená pre verejnosť. V nej najdlhšie drevené schodište na svete (3880 schodov - 1270 m). Horská cesta s výhľadom na RJUKAN ku GAUSTABLIKK horskému hotelu. Zo SVINEROI pešia túra na vrchol GAUSTATOPPEN 1883 m n.m. Zo SVINEROI pokračuje cesta cez FLISETJØNNSKARET (1276 m n.m.) do SAULAND.

RJUKAN leží v tieni a pod úbočím hory GAUSTATOPPEN. Celú zimu do mesta nezasvieti slnko, a keď je konečne slnko tak vysoko, že prvýkrát zasvieti na kohúta na veži kostola v polovici apríla, tak sa celé mesto veselí. Mesto je známe výrobou ťažkej vody, ktorú Nemci cez druhú svetovú vojnu potrebovali k vývoju atómovej bomby. Elektráreň s názvom VEMORK je vidieť cez údolie vľavo asi 2 km po opustení RJUKAN, pred ňou stála hydrogénová továreň na výrobu ťažkej vody. (zaujímavé múzeum a príjemná samoobslužná reštaurácia). Cesta k nej vedie z parkoviska po moste nad 76 metrov hlbokou roklinou. (pozrieť aspoň to)stúpame do nadmorskej výšky vyše 900 m n.m. MØSVATN jazero je asi 40 km dlhé a v lete po ňom premáva loď Fjellvåken do MOGEN a späť. 920 m n.m.

Najvyšší bod cesty je vo výške 1004 m n.m. Sme nad hranicou lesa a vpravo míňame krajinu, ktorá síce nie je, ale veľmi sa podobá na HARDANGERVIDDA národný park (náhorná planina). Park bol uzákonený v r. 1981 s plochou 3.430 km². Výhľady do samotného parku budeme mať až po nejakých 80-tich kilometroch.

po 27 km prichádzame do KROSSEN, odkiaľ pokračujeme vpravo vedľajšou cestou č. 362. Po asi 10 km je lyžiarske stredisko RAULAND - lyžiarske terény vpravo. Cesta pokračuje po pravom brehu jazera TOTAK 687 m n.m. v HAUKELIGREND sa dostávame na cestu č. 11, po ktorej pokračujeme na západ. Stúpame teraz do pohoria HAUKELIFJELL. Za starých časov to bol obávaný horský prechod a ešte i teraz je cesta (postavená v r. 1868-89) niekoľkokrát za zimu neprejazdná.


Stavkirke Heddal
Stavkirke Heddal
Na obidvoch stranách sa nám otvárajú dramatické výhľady na hory a jazerá. Cesta teraz vedie niekoľkými tunelmi, z ktorých je HAUKELITUNNELEN dlhý 5.686 m.

Veľkou atrakciou pre turistov je neísť tunelom, ale pôvodnou starou cestou. Tieto obchádzky sú vrcholným zážitkom prechodu HAUKELI hôr. Pred vchodom do tunelov odbočiť doprava na úzku asfaltku. Iba v lete.

Ako prvý je to VÅGSLIDTUNNELEN. Stará cesta odbočuje vpravo, keď už vidno vchod do tunela.

HAUKELISÆTER horská chata leží vo výške 998 m n.m. Doporučujem zastať, bývalá prepražná stanica je plná histórie, ale aj možnosť jedla, či aspoň nanuku v tradičnom prostredí.

asi po 7 km ďalej, pred vchodom do HAUKELITUNNELEN, znovu odbočiť doprava na starú cestu. Po 400 m zastaviť a guľovať sa! Možné iba v lete. Cesta stúpa na DYRSKAR 1.148 m n.m. (letné lyžovanie). Stará cesta je prekrásna a používajú ju turisti.Klesáme do údolia. Po prudkých serpentínach je pred vchodom do NYASTØL tunela parkovisko vľavo. Odtiaľ treba ísť starou cestou napínavými serpentínami - AUSTMANNLIA.

Dolu opäť na novej ceste doporučujem odbočiť doprava k mohutnej vodnej nádrži VALLDALSVATNET, hrádza je vysoká 93 m a najvyššia v Škandinávii   /a späť


stále klesáme, vľavo leží dedinka RØLDAL kostolík asi z 13. stor. Chatová osada RØLDALSVATNET jazero po ľavej strane leží 380 m n.m. Možnosť príjemného prenocovania v chatkách Røldal Skysstasjon kampingu. Chatky od 400 do 800 NOK, podľa veľkosti a komfortu.

Skysstasjon kamping

Na starej ceste cez Roldal hory Znovu prudké stúpanie doprava a variant stará/nová cesta. Nová cesta ide cez viacero tunelov napr. RØLDASTUNNELEN 4650 m dlhý s najvyššou nadm. výškou 876 m n.m. Stará cesta do výšky 1065 m n.m. so známym výhľadom na jazero RØLDALSVATNET a pokračovaním cez roklinu SELJESTADJUVET; iba v lete a iba osobné autá. Odbočka je doprava k zopár domom a reštaurácii, keď už vidno vchod do prvého tunela.

Opäť na novej ceste zastavte asi po 5-tich kilometroch na neoznačenom parkovisku vpravo. (Najprv je odbočka doprava na SKISTADION - neodbočiť a parkovisko je 300 metrov ďalej). Do rokliny SELJESTADJUVET padajú dva mohutné vodopády.


cez JOSENDAL a po pár kilometroch je vodopád LÅTEFOSSEN 400 m dlhý s výškou 165 m. Je to dvojitý vodopád, známa atrakcia, parkovisko vľavo. Vpravo od vodopádov je serpentínový lesný chodník. Za pár minút ste na krásnej vyhliadke na vodopád.

mestečko ODDA po 17 km, predtým možno vľavo cez jazero SANDVINVATNET 87 m n.m. vidieť vľavo BUARBREEN ľadovec.
(K nemu je možnosť urobiť si výlet. Peši asi 40 minút k prvým ľadovým útvarom a jazeru napájaného ľadovcom)
Na samotný ľadovec možná túra iba zo sprievodcom - cena 350 NOK / osoba, ľadovcové mačky, laná a iná výzbroj je v cene.

vodopád Laatefossen

vysoko nad Hardangerfjordom Idyla na Hardangerfjorde Možnosť výletu do TYSSEDAL a odtiaľ divokou cestou k MÅGELIBANEN, pozemnej lanovke, ktorá Vás vyvezie vysoko do hôr.

po 28 km AGA a AGATUNET chránená osada/skanzen so skupinou 31 domov
(v lete obývaná)

ďalej do UTNE (17 km) kde je 5 zaujímavých domov pri mori a 16 domov vyššie. Prevoz do KVANNDAL
Loď z UTNE o 09.30 10.30 11.30 atď.

Za GRANVIN stúpame smer VOSS. Cestou zastaviť pri vodopáde SKJERVEFOSSEN asi 10 km od GRANVIN.

v SKULESTADMOEN 2 km za VOSS odbočiť vpravo a ísť okolo jazera LØNAVATNET do TVINDE. Po 8 km NESHEIMTUNET skanzen - 13 starých domov. Krásne miesto na piknik.


v TVINDE vľavo vodopád TVINDEFOSSEN. po 10 km VINJE a 13 km odtiaľ odbočka na starú cestu doľava na tradičný STALHEIM hotel. Prejsť cez hotel na vyhliadkovú terasu. Výhľad do 550 m hlbokého údolia NÆRØYDALEN a na vodopád STALHEIMFOSSEN s kolmým pádom 126 m.

Možnosť napínavého výletu do údolia JORDALEN, ktoré bolo dlho neprístupné. Cesta vedie 700 m tunelom a až k ľadovcu FRESVIKBREEN. a späť

od hotela prudkými zákrutami cestou postavenou 1842-49 s klesaním 1:5 dolu k novej ceste, ktorá tento jedinečný stavebný výkon obchádza v tuneli. Vľavo vodopád SIVLEFOSSEN s totálnou výškou 240 m

výhlad z hotela Stalheim
údolie Nærøydalen z hotela

po asi 10 km GUDVANGEN - zaujímavý prístav pre turistické lode premávajúce smer na FLÅM a AURLAND.

ďalej novým tunelom (dĺžka 11.428 m) smer FLÅM, ale hneď ako skončí tunel doľava do prekrásnej a zachovanej dediny UNDREDAL, kde je najmenší nórsky kostolík z r. 1147 - 3.7 m široký a 40 miest na sedenie.
výhlad z hotela Stalheim UNDREDAL bol donedávna prístupný iba loďou. Veľmi atraktívny variant vyhliadkovej plavby po SOGNEFJORD je možný z Undredal.
Vyhliadková loď, ktorá so stovkami turistov vyráža o 15. hodine z FLÅM zastaví na požiadanie v UNDREDAL asi o 15.45.
Zaujímavý zážitok, keď loď príde špeciálne pre Vás. Treba zapnúť oranžový majáčik na móle. Dobré si overiť u kapitána lode, že pre Vás príde.
Loď Gudvangen tlf.: 415 36 333 a loď M/S Skagastøl tlf.: 945 70 296.

Ideálne je prísť o 14.30 do reštaurácie na móle, dať si tam obed a požiadať, aby zavolali na loď. Treba vyriešiť, ako dopraviť auto do GUDVANGEN, kde o 17. hod. vystúpite z lode.

Naspäť do tunela (5.053 m) a do FLÅM.Flåm a okolie

Železnica Myrdal - Flåm

Youthostel Flåm

po 13 km Flåm odkiaľ sa dá urobiť ideálny okruh loďou po fjorde. Odchod o 15.00 hod. do GUDVANGEN, odtiaľ autobus naspäť do Flåm. Tento okruh je naj-, naj- pre návštevníkov, ktorí chcú zažiť fjord. Loď ide najprv AURLANDSFJORD a potom NÆROYFJORD, ktoré sú najkrajšou časťou SOGNEFJORD.
Z Flåm tiež možný okruh "Norway in a Nutshell" - loď do GUDVANGEN, autobus do VOSS a vlak do MYRDAL a naspäť do Flåm. Známa atrakcia - železničný úsek MYRDAL - Flåm.
Na 20 km zbehne vlak z 867 m n.m. na 0 m n.m. 20 tunelov, 40 min. hore a 53 min. dolu. Výhľad!!! Odchod Flåm o 14.00 hod. s návratom Flåm o 19.15 hod. 280 Nkr dospelí, deti polovica.

AURLAND kamenný kostol z 12. storočia (najv. v SOGN).

V AURLAND začína nedávno otvorený najdlhší cestný tunel na svete - AURLANDTUNNELEN dlhý 24.800 metrov. V tuneli sú aj tri parkoviská, smie sa zastať.

Teraz nás už čaká iba transfer do Oslo. Je to asi 300 kilometrov, ale akonáhle prekonáme hory je to rýchle šoférovanie kvalitnými cestami.
Cesta E 16 až do Oslo. Doporučujem po 40-tich kilometroch odbočiť na cestu č. 52 cez Hemsedal, Gol a ďalej do Oslo.

Pre dobrodružných možnosť za AURLAND tunelom odbočiť doľava a cez ÅRDALSTANGEN a ØVRE ÅRDAL sa pripojiť na E 16 a takto sa vrátiť do OSLO. Trasa je len o 30 kilometrov dlhšia, ale vedie divokým údolím MOADALEN, ktoré je charakterizované "pre šoférov s normálnymi nervami". Krásny prechod medzi vysokými končiarmi. (Trasa medzi ØVRE ÅRDAL a TYINKRYSSET.Vlado Branko
E-mail:
URL: www.vlado.branko.eu

Upravené v auguste 2002.

copyright 2000-2011 © Vlado Branko