English

Seychelly v januári 2003

 

Hlavná stránka
Prílet a prvý deň
Raj na zemi
Človek-Ostrov
Január - najdaždivejší mesiac
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Linky:
Seychelles
Lonely Planet Guide - Seychelles
Seychelles Travel UK

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:

Upravené v marci 2004.

hjem   domov  

Seychelly je krajina 115 tropických ostrovov, mnohých tzv. korálových a asi 40 hornatých ostrovov, zvyškov bývalej pevniny medzi kontinentami Afrikou a Áziou. Krajina má asi 80.000 obyvateľov, hlavné mesto je Victoria, kde z nich žije asi 28.000.
Nepamätám si prečo, ale Seychelly boli mojim dávnym snom. Začiatkom decembra som rozhodol: Teraz, alebo nikdy. Aj Erika už zabudla, že sa bojí lietať.
Pozrel som si ponuky pár cestoviek, ktoré majú Seychelly v programe. Tam som sa nechal inšpirovať myšlienkou návštevy viacerých ostrovov. Samozrejme som odmietol ich ponuku hotelov, vediac, že si sám nájdem pomocou internetu a hrubej knihy-sprievodcu o Seychellách lepšie. Cez cestovku sme si objednali len letenky. Týždeň neskôr, po hodinách strávených na internete, knihe-sprievodcovi a kope e-mailov asi 30-tim rôznym hotelom, som si vybral 3 hotely na troch ostrovoch. Boli to presne tie hotely, za podobnú cenu, ktoré mi na začiatku ponúkla aj naša cestovka!
Týždeň pred odletom si Erika pokazila kávou(!) žalúdok a toto ju trápilo až do odletu. Takže významnú rolu tam zohral jej strach z lietania.
Vedeli sme, do čoho ideme. Január je najdaždivejší mesiac na Seychellách, podľa inej literatúry má január 22 daždivých dní.
Súc starší a skúsený človek som sa duševne pripravoval na dovolenku pod dáždnikom. A ešte na inú vec som sa pripravoval – že raj opisovaný cestovnými katalógmi nám niekedy "vylepšia" hordy ruských a slovenských mafiánov a iných nekultivovaných, pretože v cestovaní neskúsených, novozbohatlíkov - z týchto štátov.
V tejto rajskej idyle a pohode sme náznak hlučnosti, či nekultivovanosti zažili iba trikrát. Na ostrove Mahé, na pláži Baie Lazare sme z pláže chodili na obed do hotela Plantation Club. Reštaurácia bola pri veľkom bazéne, milovali sme ich thajskú kuraciu polievku a rybie špeciality. Hotel má 160 izieb v dlhom jednoposchodovom rade. Tam sme zažili skupinu opitých mladých pankáčov Angličanov, asi 5 kusov, ktorí boli hlasní a rušili. Iný deň sme pri vedľajšom stole mali 5-6 Čechov, tipoval som na Brno. Mali pocit, že im tu nikto nemôže rozumieť a bolo ich počuť. S týmito Čechmi sme leteli naspäť do Paríža, boli to "majstri sveta", ktorí sa jediní, hneď po dosadnutí lietadla, zdvihli a začali otvárať úložný priestor nad hlavami. Pribehla zdesená letuška a zdisciplinovala ich.

 
Upravené v marci 2003
copyright 2000-2011 © Vlado Branko