English

Seychelly v januári 2003

 

Hlavná stránka
Prílet a prvý deň
Raj na zemi
Človek-Ostrov
Január - najdaždivejší mesiac
Fotografie Nikon
Fotografie z digitálneho fotoaparátu

Linky:
Seychelles
Lonely Planet Guide - Seychelles
Seychelles Travel UK

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:

Upravené v marci 2004.

hjem   domov

Moyenne ostrov a Brendon Grimshaw

Jedným z veľkých zážitkov bolo stretnutie s ostrovom Brendon Grimshawa. Pre väčšinu návštevníkov je to jeden z množstva prekrásnych seychelských ostrovov – volá sa Moyenne (prostredný) Island. Je súčasťou Národného podmorského parku St. Anne, asi hodinku výletnou loďou z hlavného mesta Victoria. Boli sme asi 15-členná skupina, ktorá išla na celodenný výlet do St. Anne Marine National Park. Po obligátnej plavbe loďou s preskleným dnom, s množstvami rýb a korálov za oknami, sa polovica skupiny vylodila na Moyenne ostrove a my sme išli neďaleko šnorchlovať z lode. Potom sme sa tiež prebrodili na Moyenne ostrov.
Ostrov kúpil za 8.000 libier v roku 1962 Angličan Brendon Grimshaw a doteraz je jeho vlastníkom. Tabuľa hovorila, že dnes je zavreté. Išiel som na WC. Na cestičke sa tam s korytnačkami fotografovali dvaja Japonci. Prišiel k nám anglicky hovoriaci starší pán a dali sme sa do hovoru. Najprv to bolo o korytnačkách, potom odkiaľ sme. Na cestičke sa zjavil anglický pár, a náš Angličan na nich trochu posmešne zakričal niečo po yorkshiresky, pretože ani on, ani tento pár neboli Angličania, ale z Yorkshire.
Otázky a odpovede pokračovali, a pomaly som si uvedomoval, že tento starý pán je Brendon Grimshaw. Cez rozprávanie, ako vie uhryznúť korytnačka: "...nemá zuby, ale drží ďasnami, a kým nezistí, že to nie je jedlé, nepustí. Je to bolestivé, ale treba počkať, kým nepustí, lebo ináč si človek sám vytrhne kus mäsa." Rozprával, ako sa mu to stalo pri natáčaní pre BBC. Závidel som BBC ľuďom ich ľahkú prácu. Stačilo zapnúť kameru a nechať pána Grimshawa hovoriť. To je jedno o čom. Napríklad, ako ho, predtým než mu priviedli elektriku z pevniny, bez jeho vedomia, jedného dňa pripojili káblom na telefónnu sieť. Veľmi charizmatická osobnosť. Ale najviac hovoril o ostrove – s humorom, ale s láskou a vzťahom k ostrovu, ako keby boli rodina. Nie otec a syn, ale bratia. Mal som pocit, akoby Grimshaw nebol človek, ale akoby bol časťou a vyvoleným hovorcom prírody. Ako keby bol on Ostrov.
Obálka knihy o Brendonovi a viac informácií
Na ostrove, ktorý je kompletne obalený hustým tropickým lesom, nebol, keď ho on kúpil, ani jediný strom. Všetko vysadil sám. Korytnačkám, ktoré sa nám plietli pod nohy, hovoril menom, ako vlastným deťom. "Nechoď na kraj chodníka, spadneš a zase ťa budeme vyťahovať z jarku".
Hovoril o rozličných stromoch, "tento chlebovník zasadil môj otec, toto bolo dvesto sadeničiek teak stromu, ktoré chceli vyhodiť, vraj sú moje, keď si ich prídem zobrať. Aha, aký les z nich vyrástol."
Keď sme išli po cestičke k lodi, už ho nebolo vidno, ale ešte po nás pokrikoval nejaké yorkshireské prekáračky. Na ostrove je aj malý cintorín, kde sú pochovaní dvaja piráti a ešte je tam jedno miestečko.

Upravené v marci 2003
copyright 2000-2011 © Vlado Branko