Tajomná perla chorvátskeho pobrežia

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Idylka v zapadajúcom slnku
Malá dedinka na chorvátskom pobreží sa stala naším domovom na 14 júlových dní. Dedinku sme našli už v roku 2001 a zamilovali sme si ju. Chodievali sme do nej autom zo Sv. Juraja. Horko-ťažko sme zaparkúvali na jedinom mieste, kde sa zaparkovať dalo - malilinkom námestíčku, kde sa zmestilo najviac 15 automobilov. Po 20-tich minútach chôdze sme prišli do zátoky Vukotič s malebnou plážou, kde sme celými dňami boli úplne sami. Zátoku sme premenovali na Fukotič, lebo sa nám zdalo, že ju p. Vietor dosť miluje. Pláž sme aj preto mali sami pre seba, lebo hneď pred ňou vo vode vyvierajú ukrutne studené pramene. Parkúvali sme na námestíčku a chodili úzkou cestičkou okolo štýlových prímorských domov prilepených o strmé svahy pobrežia a dúfali, že niekedy využijeme malebnú dedinku aj na bývanie. Už vtedy nám bola sympatická tým, že nemala krčmu, obchod, kostol, či iné služby.
Dedinka - v pozadí ostrov Rab

Zoznámil som sa tam s Juricom B., ktorý mi ukázal svoj apartmán na prenájom. Páčil sa mi krásnou tienistou terasou a pekne riešeným interiérom. Keď som mu začiatkom roku 2002 telefonoval, či by mal pre nás voľné, bol už apartmán objednaný. Tak sme išli do malebnej dedinky Stará Baška na ostrove Krk, kde sme bývali v penzióne s úžasným výhľadom na more, ale v apartmáne, kde sa nedali zavrieť dvere, odpadávali kľučky, a napriek peknému intriéru bol v dosť dezolátnom stave. V roku 2003 sme tam bývali 10 dní znovu, ale pokrok technického rozpadu apartmánu nás prinútil v roku 2004 hľadať niečo iné.
Spomenul som si na našu milú, malú rybársku dedinku. Už v januári sme si u majiteľa Juricu apartmán objednali.
V júli nás privítal čistý, účelne a vkusne zariadený apartmán s pohodlnou a priestrannou  terasou s výhľadom na more a západ slnka. Auto sme 14 dní nepotrebovali. Domáci nám kúpil chlieb a iné potrebnosti.

V dedinke má každý tretí dom tabuľku "izba na prenájom". Podľa áut tu však najviac bolo návštevníkov z Chorvátska, Slovinska a kde-tu z Čiech. Večer sa nenaplnil hlasnou hudbou z diskoték, či zo zosilňovačov a reproduktorov súkromných domov. Vyzeralo to, ako keby sa všetci dohodli, že im stačí harmónia príboja mora, cvrlikanie cikád a volanie morských vtákov, kde tu motor rybárskeho člna a tichý rozhovor dospelých, či smiech detí. Zo žiadneho okna večer neblikalo belasé svetlo televízora, či jeho zvuk.
V piatok podvečer sa pred neďalekým domom zišlo pár kamarátov, bolo počuť štrnganie pohárikov a postupne sa do rozhovoru o hudbe a pesničkách zamiešali akordy gitary. Spevák štýlovo hral a spieval všetko od Tom Jonesa, cez Deti Pirea až po typické talianske a chorvátske pesničky. Bol to magický zážitok pod hviezdnou oblohou. Tak, ako koncert nenápadne začal, tak aj okolo jedenástej skončil a počuli sme účastníkov rozísť sa po uličkách dedinky pokojne domov. Nuž uličky - dedinka má jednu, na šírku osobného auta asfaltku, ktorá sa vinie pozdĺž mora a viackrát vedie nad morom na pileroch, lebo nie je miesto. Ostatné "uličky" sú murované schodištia vinúce sa pomedzi domami v úbočí. K väčšine domov sa žiadne auto nedostane. Na pár miestach sú krátke lanovky na náklad, lebo sa ľuďom nechce nákupy ťahať hore schodmi. Centrom dedinky je námestíčko, kde je malý príves, ktorý večer otvára a ponúka zmrzlinu, pivo a nealko. Pred ním su dva dubové stoly a jediná telefónna búdka. Na námestíčku je aj stále otvorená malá kaplnka, obklopená parkujúcimi autami. Ďalším centrom spoločenského života sú dva pramene, vyvieračky, s čistou a chladnou pitnou vodou. Všetci sa zdravia "Dobar dan" a usmievajú sa. Len zriedkavo počuť nemčinu či češtinu.
Zátoka Vukotič

A pláže, či kúpacie možnosti? Rovno pri námestíčku je kamienková pláž na rýchle okúpanie a vhodná aj pre deti. Na severnom konci dedinky je podobná kamienková pláž, kde domáci najčastejšie prichádzajú člnmi. Na južnom konci dediny za predposledným domom nás strmý chodník dovedie na malú pláž, tak pre 2-3 rodiny. 10 minút ďalej je vizuálne najkrajšia pláž v zátoke Vukotič. Skoro každý apartmán má prístup k svojmu vybetónovanému kúpaciemu mólu pri mori. Aj tam vyzerá voda byť čistá.
Goli otok
Zaujímavosťou je odvšadiaľ viditeľný ostrov Goli otok (Holý ostrov), vlastný Alcatraz bývalej Juhoslávie. Za Tita to bol kocentračný tábor politických väzňov, neskôr (do r. 1989) väzenie kriminálnikov. Niekedy tam bolo až do 5.000 väzňov.
Nášmu veľmi korektnému a príjemnému domácemu som ponúkol, že mu ten jeho apartmán dám na internet, aby získal viac záujemcov. Skoro sa zľakol; "my tu prenajímame len ľuďom, ktorých poznáme, celkom určite nepotrebujem hlučných hostí, ktorí by si vypili a hlasnou zábavou uprostred noci rušili pokoj v dedinke. Žiaden internet, prenajímame len s ústnym podaním a doporučením".
Preto nikde nepíšem, ako sa táto harmonická chorvátska dedinka volá. Ale dobrým priateľom prezradím...

Dovidenia budúci rokVlado Branko
E-mail:
URL: www.vlado.branko.eu

Upravené v auguste 2004.

copyright 2000-2011 © Vlado Branko

  Fotografované digitálnym fotoaparátom Olympus C220