Autom medzi Slovenskom a Nórskom

Užitočné linky:

Polferries Trajekt Swinouscie (PL) - Ystad (S)
Unity Line Trajekt Swinouscie (PL) - Ystad (S)
Scandlines Trajekty Nemecko - Dánsko - Švédsko
Stena Lines Trajekty Nemecko - Dánsko - Švédsko
TT Lines Trajekty Nemecko - Švédsko
Öresund most medzi Köbenhavn (DK) a Malmö (S)

Navštívte:

Laxbutiken - Lososia reštaurácia v Heberg a Ljungskilen
(obidve sa nachádzajú rovno pri diaľnici).

Vychýrená samoobslužná reštaurácia (kafetéria) s jedlami a produktami výlučne z lososa. Objednajte si hlavné jedlo Laxtalrikk (údený losos so šalátom a zemiakmi) k tomu je maslo a teplé žemličky. S kávou Vás to vyjde na asi 120 SEK. Vyskúšajte aj iné lososie špeciality - takúto dobrotu nikde inde nedostanete. Pozrite si interiér a jedálny lístok na ich internetovej stránke. Otvorené každý deň 10.00 - 19.00. Laxbutiken v Heberg sa nachádza 28 km za Halmstad pri ceste na sever, pri ceste na juh je to 10 km za Falkenberg (avfart 49 Heberg).
Laxbutiken v Ljungskilen uvidíte po ľavej strane cez morskú zátoku spolu s Shell benzínkou (65 kilometrov od Goteborgu). Ak idete zo severu, tak je to odbočka 8 kilometrov za diaľničným mostom v Uddevalle.

Turistické informácie v Škandinávii často nájdete pod linkami vo forme:
http://www.visitmiesto.com , alebo
http://www.visitmiesto.no ,
kde koncovku .com možno meniť podľa krajiny na .se pre Švédsko, .dk pre Dánsko, či .no pre Nórsko.

Autotúry po Nórsku -  kliknite

Pre záujemcov moja trasa autom medzi Bratislavou a Oslom.
Praha – Drážďany – Berlin – Rostock – Copenhagen – Göteborg – Oslo. Nie je jediná, ani univerzálne najlepšia.

Tiež sa dá ísť cez Poľsko a trajekt Swinouszcie do Ystad vo Švédsku. Alebo cez Rakúsko do Passau a odtiaľ na sever cez Hamburg a trajekt Puttgarten - Rödby do Dánska. Do južnej časti Nórska sa dá ísť cez Hamburg/Lübeck a pokračovať cez poloostrov Jylland až na špičku do Hirtshals a odtiaľ trajekt do Larvik, Arendal alebo iných prístavov na juhu Nórska.
Do Nórska sa skoro bez využitia trajektu nedá dostať. Dá, s veľkou zachádzkou cez dva dlhé mosty nad morom. Jeden medzi dánskym polostrovom Jylland a ostrovom SjÆlland a ďalší do Švédska pri Malmö. Obidva mosty sa platia. Trajektových spojení je plno, tie lacnejšie stoja medzi 100 a 125 EUR jedným smerom. Cena za jedno auto do 5 metrov a 5 pasažierov. Je tam Sassnitz – Trelleborg (S), Rostock – Gedser (DK) alebo Trelleborg (S), Puttgarden – Rödby (DK). V Dánsku ste na ostrove SjÆlland a odtiaľ do Švédska je buď už spomenutý most, alebo 20-minútový trajekt Helsingör(DK) – Helsingborg(S). Ak zvolíte Helsingör(DK) – Helsingborg(S) je výhodné kúpiť kombinovaný lístok z Nemecka, ktorý už zahŕňa Helsingör(DK) – Helsingborg(S). Tiež je dobré kúpiť lístok dopredu, cez internet, aby ste mali garantované miesto pre auto.
Trasa sa dá urobiť non-stop za 20-25 hodín. Nie je to ani bezpečné, ani príjemné.
My sme našli v Rostocku rovno pri diaľnici Etap hotel , kde stojí izba pre jedného 35 EUR a pre dvoch 45 EUR. Samozrejme čistučké, s kúpeľňou, televízorom, bezplatným parkovaním pred hotelom a možnosťou raňajok.

Takže prvý deň mám pred sebou 910 km po diaľnici (okrem asi 35 km medzi Lovosicami a Ústím nad Labem). Vyrážam z Bratislavy ráno, českú diaľničnú známku kupujem až na prvej benzínovej pumpe za odbočkou na Břeclav. Tam aj natankujem, dám si kávu. Snažím sa do Prahy prísť pred 14. hodinou, vtedy je šanca, že aj cez centrum mesta prejdem bez zdržania (situáciu zvážiť podľa správ v autorádiu, keď sa blížite k Prahe). V Nemecku je veľmi hustá doprava s nasledovnými problémami ako zápcha (Stau) a pod. Preto čím neskoršiu hodinu cez Nemecko a Drážďany cestujete, tým menšie sú tieto problémy.
Pred opustením Českej republiky je dobré sa najesť, a v Lovosiciach máme za sebou 400 kilometrov. Diaľnica vedie mimo Lovosíc, ale oplatí sa ten kilometer odbočiť. Po vjazde do Lovosíc je to doprava na prvej križovatke (kruhový objazd) a asi po 600 m hotel Lev na ľavej strane. Veľmi príjemne sa tam dá najesť v čistom prostredí. Varia výborne a nie je to tam drahé.
Medzi Lovosicami a Ústí nad Labem sa diaľnica len stavia. (Hotová koncom 2012?) V Čechách sú asi pohonné hmoty o niečo lacnejšie než v Nemecku. Posledná benzínka je na diaľnici asi 7 km za Ústím nad Labem.
Ak by ste chceli nakupovať v Drážďanoch - po ruke je obrovské nákupné stredisko Elbe Park otvorené do 20. hodiny, aj v sobotu (Kaufland každý deň do 22. hod.). Elbe Park leží rovno pri A4 diaľnici (odbočka Dresden-Neustadt abf. km. 79). Sú tam reštaurácie, Mcdonalds, benzínka Jet a predovšetkým obchody (ceny ako v Bratislave, alebo nižšie).
Odtiaľ sa dostať na diaľnicu smer Berlin by nemal byť problém - diaľnicu vidíte. Asi po piatich kilometroch je diaľničná križovatka - treba z hlavného pruhu odbočiť na Berlín.
Po Schönefelder Krz (križovatku) na berlínskom diaľničnom okruhu je to 152 nudných kilometrov. Viaceré benzínky - doporučujem Aral na kilometri 50. Samozrejme je tam jedáleň, WC, sprchy ai.
Berlín sa dá obísť po diaľničnom okruhu, ja chodievam cez mesto. Je to kratšie, stále po diaľnici a večer, alebo mimo špičiek je to bez zdržania. Zároveň je to také občerstvenie po nudnom šoférovaní cez ploché Nemecko. Ale treba vedieť, ktorou diaľnicou ísť.
Z Berlína do Rostock je to asi 180 kilometrov. Etap hotel sa nachádza pri diaľnici v Broderstorf. Výhodou pre mňa je, že mám pocit, že môžem na jeho parkovisku nechať naložené auto cez noc.
Na druhý deň mi odchádza loď o 09.00. Z hotela do prístavu je to asi 14 kilometrov. Raňajky si dávam buď v hoteli, alebo v Burger Kingu, ktorý mám po ceste, tam kde nastupujem na diaľnicu. Trajekt do Gedseru ide 2 hodiny. Cez Dánsko do Helsingör, kde je 20-minútový trajekt do Švédska, je to presne 191 kilometrov. Toto robím bez zastavenia a ani si nemusím meniť peniaze. Plná nádrž benzínu mi vydrží od poslednej tankovania v Českej republike až po Švédsko.

Doporučím zopár super odpočívadiel na pekných miestach:

Asi 41 km za Helsingborg (od E4 odbočky na Stockholm) je výrazné stúpanie, volá sa to tam Hallandsås a hore je najprv odbočka na Hallandsås kro motell a benzínku a asi 1 km za tým je odbočka na pekné odpočívadlo.

53 kilometrov po Halmstad je najprv odbočka na Tvåaker a pár kilometrov za tým je odbočka na veľký motel, benzínku a reštauráciu. Otvorené 24 hodín / čisté záchody. Odpočívadlo je vpravo od diaľnice, motel a benzínka vľavo od diaľnice.

Ďalšie veľmi pekné odpočívadlo, Torpasjön, je 6 kilometrov za križovatkou s cestou č. 57. (po tabuli Göteborg 48 km). Diaľnica opäť stúpa do mierneho kopca a vtedy je značka na odpočívadlo. Je tam, myslím, aj znak možnosti kúpania. Po odbočení z diaľnice je hot dog búda a zopár drevených stolov a lavíc. Nezastaviť pri nich, ale na odbočke pokračovať asi 200 m a tam je super odpočívadlo pri jazere, uprostred lesa.

Posledné, a najlepšie odpočívadlo, Ödsmålsbroen, je 48 km za Göteborgom 5 km za odbočkou na Stenungsund.
Je hneď za mostom a treba ísť až hore k bufetu. Prekrásny výhľad.Vlado Branko
E-mail:
URL: www.vlado.branko.eu

Upravené v júli 2011.

copyright 2000-2011 © Vlado Branko